BİRLEŞİK KAMU İŞ İZMİR’DEN İKTİDARA SESLENDİ: SEFALET ORANINDAKİ ZAMLARA KARNIMIZ TOKTUR

Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalar; Burdur’dan başlattığı, Antalya ve Aydın'dan devam ettirdiği basın açıklamalarını İzmir'de sürdürdü.

BİRLEŞİK KAMU İŞ İZMİR’DEN İKTİDARA SESLENDİ:  SEFALET ORANINDAKİ ZAMLARA  KARNIMIZ TOKTUR
BİRLEŞİK KAMU İŞ İZMİR’DEN İKTİDARA SESLENDİ:  SEFALET ORANINDAKİ ZAMLARA  KARNIMIZ TOKTUR Admin

Birleşik Kamu İş Konfederasyonuna bağlı üyeler, İzmir Konak Meydanı’nda kitlesel bir basın açıklaması yaptı. Birleşik Kamu-İş üyeleri; "Açlık ve Yoksulluğa Karşı İnsanca Yaşam", "Yüzdelik Zamlar Değil İnsanca Ücretler İstiyoruz" yazılı pankartlar açtı. Üyelerimiz, "AKP güdümlü sendikaya hayır", "Emekçinin taciri 3,5 Ali", "Hak hukuk adalet, ne ala memleket" ve "İnsanca yaşamak istiyoruz" sloganları attı.

Eyleme Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Genel Sekreteri Mücahit Dede, Genel Örgütlenme Sekreteri Hasan Kütük, Genel Eğitim Basın-Yayın Sekreteri Levent Akça, Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri Mehmet Yeşildağ, Birleşik Kamu-İş İzmir İl Başkanı Adem Yıldırım, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Tamer Yiğit Güler, Eğitim-İş MYK üyeleri, bağlı sendikaların şube yöneticileri ve çok sayıda üyemiz katıldılar.

Kamu emekçileri adına Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini yürütmeye sözde konfederasyon Memur-Sen’e ve hükümete tepki gösteren Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, "Sefalet oranındaki zamlara karnımız toktur. Biz gerçek TİS'li bir görüşme istiyoruz. Masada sadece 3 değil tüm konfederasyonların oturmasını istiyoruz. Kamu çalışanlarının tüm ihtiyaçlarının ortaya konulmasını istiyoruz. İktidara ve yandaş Memur- Sen'e her alanda hesap soracağız" dedi

"KAPALI KAPILAR ARDINDA ANLAŞIYORLAR"

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, "Memurları sözde TİS masasında satan Memur- Sen rakamları açıkladı. Toplam yüzde 38 zam istiyoruz dedi. Biz buradan kendilerini destekliyoruz. Ama sözlerinde dursunlar. Her seferinde yaptıkları gibi meydanlarda yüksek rakamlarla kamu emekçisinin karşısına çıkıp sonra 'ne yapalım hakem heyeti bunu verdi' demesinler. Kamu emekçilerini kandırmasınlar. 2019'da yaptığınız 3+3'lük 4+3'lük zamları unutmadık. Kamu emekçilerinin uğradığı hak kayıplarını unutmadık. Memurların açlık ve yoksulluğa mahkum edildiğini unutmadık."

"İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ"

Balık, konfederasyonlarının yaptığı araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin sadece gıda harcamalarından oluşan açlık sınırının 3 bin 513 TL olduğunu belirtirken, "Bunun içinde, elektrik, su, ulaşım, v.b harcamalar yok. Ama biz insanız ve insan onuruna yaraşır şekilde yaşamak istiyoruz. Yaptığımız araştırmaya göre, gıda, elektrik, ulaşım, yakıt, kültür v.b. harcamalar dahil 4 kişilik bir ailenin eline ayda 12 bin 195 TL geçmesi gerekiyor. Soruyorum sizlere; eşinizle birlikte çalışsanız toplamda bu parayı alabiliyor musunuz?" diye konuştu.

"ARTIK MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR"

TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına da tepki gösteren Balık, "Artık mızrak çuvala sığmıyor. En son onlar da enflasyonu yüzde 17- 18 bandında açıkladı. Oysaki geçen ay enflasyon yüzde 32,5 civarında, bu ay ise yüzde 35,7'dir. Gerçek rakamlar bunlardır. Gerçek enflasyon rakamlarıyla TİS masasına oturulmalı" dedi.

Balık, "Kamu emekçilerinin 2002 yılında milli gelirden aldığı payla bugün aldığı payı eşitleyelim. O gün ne düşüyorsa kamu emekçisinin payına gelin bugün de aynısını yapalım. Kamu emekçilerinin aldığı ücretlerin dolar, euro, altın, gıda fiyatları karşısında ne kadar eridiklerini hep beraber ortaya koyalım. Madem zam olacaksa bu kayıpları karşılayacak oranda bir zam talep edilmeli" şeklinde konuştu. Balık, konfederasyon olarak zam taleplerinin ise yüzde 30 olduğunu açıkladı. Balık, ücretlere yüzde 30'luk zammın ardından birinci yıl için yüzde 15+ 15 artış taleplerini dile getirdi.

"TATİL İÇİN İKRAMİYE İSTİYORUZ"

Son yapılan doğal gaz zammıyla emekçiye daha para vermeden geri alındığını, 3600 ek gösterge sözünün halen tutulmadığını, emekli aylıklarının kuşa çevrildiğini kaydeden Balık, "Aldığımız ücretlerle tatile gitmemiz de söz konusu değil. Yılda bir defa izne ayrıldığımızda, 1 maaş tutarında ikramiye istiyoruz. Dönüşte işimize dört elle sarılmak istiyoruz" diye konuştu.

Balık şöyle devam etti:

"Sefalet oranındaki zamlara karnımız toktur. Biz gerçek TİS'li bir görüşme istiyoruz. Masada sadece 3 konfederasyonun değil tüm konfederasyonların oturmasını istiyoruz. Kamu çalışanlarının tüm ihtiyaçlarının ortaya konulmasını istiyoruz. Kamunun tümünde bir tasarruf uygulanıyor. Ancak Saray'da hiçbir tasarruf önlemi yok. Kendi yandaşlarına 3- 4 maaş verirken, emekçilere sefalet ücreti reva görüyorlar. Yandaş konfederasyonlara karşı durmak ve AKP'den hesap sormak için herkesi alanlara bekliyoruz. Memur-Sen'e de bir kez daha sesleniyorum; bu kez 'TİS'te anlaşamadık uzlaştırma kuruluna gitti' yalanına kimse inanmayacak. Bizim mücadelemiz devam edecek. İktidara ve yandaş Memur-Sen'e her alanda hesap soracağız."

BİRLEŞİK KAMU İŞ KONFEDERASYON MEMUR ZAM TİS TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI  BAŞLATTI
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI