BÜYÜK ÖĞRETMEN KURULTAYI ÇALIŞMA KONULARI

15 Temmuz 1921 tarihinde 1.sini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün topladığı Maarif Kongresi’nin yüzüncü yılında aynı ruh ve heyecanla 2. Maarif Kongresi Türk Eğitim Sen tarafından toplanıyor.

BÜYÜK ÖĞRETMEN KURULTAYI ÇALIŞMA KONULARI
BÜYÜK ÖĞRETMEN KURULTAYI ÇALIŞMA KONULARI Admin
Türk millî mücadelesinin 19 Mayıs 1919 tarihinde başladığı anı millet olarak yazacağımız destanın ilk bölümü olarak değerlendirilebiliriz. Millî mücadelenin Atatürk’ün zihninde ve Türk milletinin muhayyilesinde başladığı günden itibaren; necip milletin her bir ferdini buna inandırmak, kanaatini ve desteğini alarak sadece necip Türk milletine güvendiğini onun da milli ve manevi değerlerine bağlılığı, çalışkanlık ve azmi ile bunu başarabileceğini her fırsatta dile getirdiği aşikardır. Türk ulusuna ve gençliğine seslenirken “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur !” sözü bu milletin bütün zorlukları kendi öz kaynakları ile yenebileceğine inancının en açık göstergesidir. Tarihte badireli süreçler atlattığımız dönemlerde dahi verilen çetin mücadelelerin sonunda hızla toparlanmak, yeni bir düzen kurmak Türk milletinin teşkilatçılığının ve düzenleme kabiliyetinin açık göstergesidir.Yeni bir destan, yeni bir Ergenekon’dan çıkışımız ve yeni bir devlet olarak birbirini takip eden basamakları içeren milli mücadele sürecinin zaferle neticeleneceği ve zaman kaybetmeden muasır medeniyet seviyesine milleti ve devleti ulaştırma hedefi mücadelenin ilk günlerinde Atatürk’ün, silah ve yol arkadaşlarının zihninde planlanmıştı. 19 Mayıs 1919 ile başlayan mücadelenin cephede kazanılan kısmı kadar cephe gerisi ve zafer sonrasının da planlanması gerekiyor idi.

 

Düşmanın Polatlı’ya kadar geldiği günlerde düzenlenen “1. Maarif Kongresi” ve Atatürk’ün büyük bir titizlikle kongreye katılıp notlar alarak tebliğleri dinlemesi hasebiyle de önemini açıkça ortaya koymuştur. Aslında Atatürk ve onun izinde yürüyen Türk münevveri, mütefekkiri, üniversitesi, öğretmeni, müdürü ve müfettişi olmak üzere 1923 yılında Türk Devleti’nin geçeceği yeni yönetim biçiminin ardından toplumsal kalkınmanın kilidinin eğitimde olduğunun bilincinin en açık göstergesidir. 15 Temmuz 1921 tarihinde başlayan 1. Maarif Kongresi, 1923 yılından sonra başlayacak toplumsal dönüşüm ve muasır medeniyet yolunda atılacak adımların eğitim alanında kozasının örüldüğü bir toplantı olarak Türk tarihinde önemli yer tutan kengeş ve istişarenin vücut bulmuş halidir. Farklı bir katılımla da olsa bunu 1923’ten itibaren takip eden Heyet-i İlmiye toplantıları 1926 ya kadar devam etmiş. 1939’dan 2014’e kadar yapılan Milli Eğitim Şuraları da Türk Eğitim için önemli çalışmalar yapmıştır. Fakat 1. Maarif Kongresi o dönem eğitimin durumu ve toplumsal ihtiyaçlar adına kapsamlı bir değerlendirme yapan ve genç Cumhuriyet’e bir yol haritası çizen bir organizasyon olarak hatırlanması ve ihya edilmesi gereken bir toplantıdır.

Cumhuriyet’in 100. Yılında ve yeni Türk asrında devlet ve millet olarak hedeflediğimiz noktalara ulaşabilmenin yolunun da insan kaynağımızı doğru yönlendirmek ve eğitmekten geçtiği hepimizin malumudur. Türk Eğitim-Sen olarak her durum ve şartta Türk milletinden yana taraf olma düsturumuza uygun olarak 29 Ekim 1923, Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı olan 2023’e bir hazırlık bir yol haritası belirlemek amacıyla 13-18 Temmuz 2021 yılında Ankara’da aynı ruh ve heyecanla 2. Maarif Kongresi’nin düzenlemeyi hedefliyoruz. İçinde bulunduğumuz dönem, Türk Eğitiminin ihtiyaçları ile küresel ve bölgesel gelişmeler dâhilinde 2023 yılından sonra başlayacak Türk Asrının gereği olan eğitimli insan hedefinin nasıl yakalanacağına dair bir yol haritası hazırlamayı ve öneri sunmayı amaçlamaktayız. Bu kongrede hem geçmiş kongreye katılanlar ve onların eserleri vasıtası ile o günün şartlarına göre muazzam bir organizasyonun hatırlanması hem de 2023’e doğru devletimize ve milletimize hizmet yolunda Türk tarihine bir not düşmeyi amaçlamaktayız.

Bu kapsamda Türkiye genelinde eğitim ile ilgili çalışmalar yapan, Türk eğitim sistemi ve tarihi üzerine eserler hazırlayan; akademisyen, araştırmacı, sanatkâr ve mütefekkirleri; eğitimin uygulama alanı olan okullarda çalışan, Türk Eğitimi’nin gelişmesi için söyleyecek sözüm var diyen; öğretmen, idareci ve eğitim yöneticilerini; ilçe, il ve ardından Ankara’da gerçekleştirilecek kongremize katılmaya davet ediyoruz.
13-18 Temmuz 2021 tarihinde Ankara’da buluşmak üzere
Saygılarımla…

Talip GEYLAN

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı

Kongre Düzenleme Kurulu Adına

15 Temmuz 1921 tarihinde 1.sini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün topladığı Maarif Kongresi’nin yüzüncü yılında aynı ruh ve heyecanla 2. Maarif Kongresi Türk Eğitim Sen tarafından toplanıyor. 2. Maarif Kongresi kapsamında “Büyük Öğretmen Kurultayı”da gerçekleştirilecektir. 
Büyük Öğretmen Kurultayı hazırlıkları kapsamında şubelerimiz tarafından 25 Mayıs – 5 Haziran 2021 tarihlerinde İlçe komisyon çalışmaları, 10-20 Haziran 2021 tarihlerinde ise il komisyon çalışmaları yapılarak 52 başlık altında okul öncesinden, yükseköğretime kadar Türk milli eğitimi masaya yatırılmış ve il raporları oluşturulmuştur. 
İllerden seçilen temsilciler 15-16 Temmuz 2021 tarihlerinde Ankara’da toplanarak Büyük Öğretmen Kurultayı’nı gerçekleştirip il raporlarından faydalanarak 52 başlıkta Türkiye Raporunu hazırlayacaklardır. 
Türk Eğitim Sen çalışan, üreten, yol gösteren sendikacılık anlayışı ve milli bir sivil toplum örgütü olmanın verdiği sorumlulukla çalışıyor ve üretiyor. 
İnanıyoruz ki Büyük Öğretmen Kurultayı sonucunda çıkacak rapor, cumhuriyetimizin 2. Yüzyılına ufuk açacaktır. 
Emeği geçen tüm teşkilat yöneticilerimize, raporlara katkı sağlayan ilçe ve il komisyonlarında görev alan arkadaşlarımıza ve Ankara’da gerçekleştireceğimiz Büyük Öğretmen Kurultayına katılacak il temsilcilerine şükranlarımı sunuyorum.
BÜYÜK ÖĞRETMEN KURULTAYI ÇALIŞMA KONULARI
1- Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi
2- Din Eğitimi
3- Eğitim Bilimleri
4- Eğitim Denetimi
5- Eğitim İstihdam İlişkisi
6- Eğitim Materyali Geliştirme
7- Eğitim Teknolojileri
8- Eğitim Yönetimi
9- Erken Çocukluk
10- Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri
11- Güzel Sanatlar Eğitimi
12- Hayat Boyu Öğrenme
13- İçerik ve Uygulama
14- İmam Hatip Ortaokulları ve Liseleri
15- İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi ve Yönetimi
16- Kültür Aktarımı
17- MEB’ İn Temel Politikası
18- Mesleki ve Teknik Eğitim
19- Müfredat Geliştirme
20- Mülteci ve Sığınmacı Eğitimi
21- Okul Gelişim Modeli
22- Okul Organizasyonu
23- Ortaöğretim Alanı
24- Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi
25- Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi
26- Öğrenme Analitiği Araçlarıyla veriye Dayalı Yönetim
27- Öğrenme Süreçlerinde Dijital İçerik ve Beceri Destekli Dönüşüm
28- Öğretmen Geliştirme (Hizmet İçi)
29- Öğretmen Yetiştirme
30- Ölçme ve Değerlendirme
31- Öğretimde Öğrenci Seçme ve Yönlendirme
32- Özel Eğitim
33- Özel Öğretim Yöntemleri
34- Özel Yetenek
35- Üstün Yeteneklilerin Eğitimi
36- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
37- Spor Eğitimi
38- Temel Eğitim
39- Türk Kültürü ve Eğitim Üzerine
40- Türkçe Öğretimi
41- Uzaktan Eğitim
42- Vakıf Üniversiteleri
43- Yabancı Dil Eğitimi
44- Yabancılara Türkçe Eğitimi
45- Yaygın Eğitim 
46- Yurt Dışı Eğitim
47- Yurt Dışındaki Türk Çocuklarının Eğitimi
48- Yurtiçi ve Yurt Dışı Diploma Denklik
49- Türk Soyluların Eğitimi
50- Yüksek Öğretim
51- 2023 Eğitim Vizyonu 
52- Diğer

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM İŞ SAMSUN ŞUBESİNDE GÖREV DEĞİŞİMİ
EĞİTİM İŞ SAMSUN ŞUBESİNDE GÖREV DEĞİŞİMİ
Niksar Eğitim İş'ten Dayanışma Kahvaltısı
Niksar Eğitim İş'ten Dayanışma Kahvaltısı