İsmail Hakkı Tonguç Ölümünün 61. Yılında Anıldı

Eğitim-İş Sendikası Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir, İsmail Hakkı Tonguç’u ölümünün 61. yılında özlemle andıklarını ifade etti.

İsmail Hakkı Tonguç Ölümünün 61. Yılında Anıldı
İsmail Hakkı Tonguç Ölümünün 61. Yılında Anıldı Admin

 Eğitim-İş Sendikası Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir, İsmail Hakkı Tonguç’u ölümünün 61. yılında özlemle andıklarını ifade etti.  

Demir, "Köy Enstitüleri'nin kuramcısı, kurucusu ve yöneticisi, eğitim dünyasına adını "Tonguç Baba" olarak yazdıran Cumhuriyetin büyük devrimcisi İsmail Hakkı Tonguç'u ölümünün 61. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. Cumhuriyetle birlikte cehalete karşı açılan savaşın öncülerinden olan İsmail Hakkı Tonguç, cumhuriyet devrimlerinin yerleşmesi için ulusal eğitimin gerçekleşmesi gerektiğini biliyordu. Bunun için de çağdaş, laik ve bilimsel eğitimin yaygınlaşmasını hedefliyordu. Tonguç’un ortaya koyduğu “eğitim modeli” çağdaştır; “iş eğitimi” ilkesine dayanmaktadır; bu sistem, tam demokratik bir özde; öğrencinin kişilik ve kimlik yapısını besleyen donatan, beceri, üretim, deney, tartışma, gözlem ve çevre gibi fonksiyonları da (işlevleri) içeriyordu ve özgün bir nitelik kazanıyordu. Bugünkü politikacılar da laik eğitimin yerine ezberci ve dinselleştirilmiş eğitimi getirerek, araştırıcı, sorgulayıcı ve düşünceyi geliştiren laik eğitimi yok ettiler. Eğitimi yazboz tahtasına çevirdiler. Sonuçta ülkede, öğrencilerin başarısı, dünya öğrencileri başarısına göre en gerilere düşmüş oldu. Böylece ülkemizde bağnaz düşünce ve hurafeler yaygınlaştı. Cumhuriyet’in ilk Milli Eğitim Bakanı ile başlayan eğitim devrimi, Hasan Ali Yücel'in Milli Eğitim Bakanlığı ve İsmail Hakkı Tonguç'un İlköğretim Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde doruğa çıkmıştır. 1940 yılında, Hasan Ali Yücel ve İsmail Tonguç’un önderliğinde Köy Enstitüleri kurularak köy çocuklarının eğitimi sağlanmış, Atatürk ilkelerinin ve Cumhuriyet devrimlerinin aydınlığı bütün Anadolu’ya ulaştırılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk ulusu onlara daima minnettardır. Eğitim-İş olarak amacımız; Köy Enstitülerinin felsefesi, heyecan ve ruhunu okullarımızda yaşatmak, tüm yurtta cumhuriyetin, aydınlanmanın ateşini yeniden yakmak, ülkemizin geleceğine umut ve ışık olabilmektir. Eğitim-İş, Mustafa Necati’den, Hasan Ali Yücel’den, İsmail Hakkı Tonguç’tan devraldığı bu görev ve sorumluluğu yerine getirme azim ve kararlılığındadır" açıklamalarında bulundu. 

EĞİTİM İŞ NEVŞEHİR İBRAHİM DEMİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM İŞ SAMSUN ŞUBESİNDE GÖREV DEĞİŞİMİ
EĞİTİM İŞ SAMSUN ŞUBESİNDE GÖREV DEĞİŞİMİ
Niksar Eğitim İş'ten Dayanışma Kahvaltısı
Niksar Eğitim İş'ten Dayanışma Kahvaltısı