MEB'DE YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliğinde 19 maddelik önemli değişiklikler yapıldı. Konu ile ilgili Genel Müdür Sayın Yusuf BÜYÜK aşağıdaki açıklamalarda bulundu.

MEB'DE YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ
MEB'DE YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ Admin

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliğinde 19 maddelik önemli değişiklikler yapıldı. Konu ile ilgili Genel Müdür Sayın Yusuf BÜYÜK aşağıdaki açıklamalarda bulundu.

Yönetmeliğimizin ilki 2018 yılında yayımlanmıştı. Bazı maddeler hayata geçirilememiş, bazı maddelerde de uygulama birliği sağlanamamıştı. Bu haliyle istek ve ihtiyaçlar tatmin edici düzeyde karşılanamıyordu.


 
Hızla artan bilgi ve gelişen teknoloji, eğitim sürecini teknolojik yeniliklerle uyumlu hâle getirme gerekliliğini doğurmakla birlikte bireylerin eğitim ihtiyaçlarını artırmaktadır. Üretim ve hizmet sektöründe kısa ve ani döngülerle yaşanan değişim; toplumsal, kültürel, siyasî ve ekonomik alanlarda da değişikliklere neden olmaktadır. Bu değişim kapsamında öğrenmenin okul sınırları dışına çıktığı ve hayat boyu öğrenme olgusunun zorunlu olduğu günümüz toplumlarında, gerek bireysel gerek toplumsal olarak mesleki ve kültürel ihtiyaçların yeniden sorgulanması gerekmektedir.


 
Taşra teşkilatımızdan Genel Müdürlüğümüze ulaşan istek ve ihtiyaçlar da göz önünde bulundurularak, değişen bilgi akışına ve gelişen teknolojik yeniliklere ayak uydurmak ve ortaya çıkan ihtiyaçları karşılayabilmek amacıyla bahse konu Yönetmelikte gerekli değişiklikleri yapma ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Hayat boyu öğrenme anlayışında paradigma değişikliğine gittiklerini, kurumların kabuk değiştirdiğini, yeni bir aşk ve heyecan duygularıyla 7 den 70 e tüm vatandaşlarımızı kucaklayıcı bir felsefe ile çalıştıklarını belirten Sayın BÜYÜK, Yönetmeliğin 19 maddesinde yapılan iyileştirmelerle ilgili aşağıdaki açıklamalarda bulunmuştur.


 
1) Bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması, e-Devlet uygulamalarına entegrasyon sağlanması amacıyla basılı olarak verilen yıllık ortalama 8 milyon kurs bitirme belgesi elektronik ortama taşınarak kâğıt ve basım maliyetinden tasarruf sağlanacaktır. Vatandaşlarımız kurs bitirme belgelerini e-Devlet üzerinden alabileceklerdir.

2) Ders ücreti karşılığı ücretli usta öğretici olarak görevlendirilecek kişilerin müracaatı, görev sıralaması ve göreve başlatılmalarıyla ilgili çizelge güncellenerek müracaatlar Eylül ayına çekilerek hakkaniyete uygun bir düzenleme yoluna gidilmiştir. Lisans ve lisansüstü eğitime sahip usta öğretici adayların görev almalarındaki sorunlar ortadan kaldırılmıştır.

3) Engelli öğretmenler ve engelli çocuğu ve/veya bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyi olanlar ile hamile öğretmenlerin ders programı çizelgesi ile nöbet uygulaması hususunda pozitif ayrımcılık yapılmıştır.

4) Olgunlaşma enstitülerinin kursiyeri bulunmayan “araştırma”, “tasarım ve üretim” ve “tanıtım ve pazarlama” bölümlerinde görevli öğretmenlerin çalışma sürelerine ilişkin uygulamada karşılaşılan tereddütler ortadan kaldırılmıştır.

5) Komisyon toplantıları, kurs açma onayları gibi bürokratik işlemler asgari düzeye indirilerek, uygulamalarda tekrardan kaçınılarak emek ve zaman tasarrufu sağlanması hedeflenmiştir.

6) Özel, resmî kurum/kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları ile yapılacak protokollerde bir takım standartlar getirilerek kolaylıklar sağlanmıştır.

7) Yeni kurs talebi olması hâlinde, 15 günlük olan yeniden duyurma süresi 7 güne çekilmiştir.

8) Yılda iki kez toplanan hayat boyu öğrenme komisyonu yılda bir defaya indirilerek her yıl ağustos ayı içerisinde toplanmasına karar verilmiştir.

Genel Müdür Yusuf BÜYÜK yönetmelik değişikliği ile ilgili değerlendirmesinin sonunda;

Genel Müdürlük olarak politikalarının tüm vatandaşlarımıza ulaşmak, onların bilgi, beceri ve deneyimlerini artırmak, meslekleri ile ilgili gelişen teknolojiden ve değişikliklerden haberdar etmek olduğunu açıkladı. Ayrıca vatandaşlarımıza ulaşmada bürokratik engelleri ortadan kaldırmak istediklerini belirterek herkesi her zaman halk eğitimi merkezi müdürlüklerine beklediklerini dile getirerek Yönetmelik değişikliğinin başta Ülkemize, eğitim camiamıza ve hayırlı olması dileğinde bulundu.

MEB YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM İŞ SAMSUN ŞUBESİNDE GÖREV DEĞİŞİMİ
EĞİTİM İŞ SAMSUN ŞUBESİNDE GÖREV DEĞİŞİMİ
Niksar Eğitim İş'ten Dayanışma Kahvaltısı
Niksar Eğitim İş'ten Dayanışma Kahvaltısı