CUMHURİYETLE YAŞIT OKULUMUZUN EĞİTİM DIŞINDA KULLANILMASI EĞİTİMİN HAFIZASINI YOK ETMEKTİR.

Eğitim İş Nevşehir Şube Başkanı yayımladı basın açıklamasında;"Cumhuriyetle yaşıt okulumuzun eğitim dışında kullanılmasıeğitimin hafızasını yok etmektir." dedi.

CUMHURİYETLE YAŞIT OKULUMUZUN EĞİTİM DIŞINDA KULLANILMASI EĞİTİMİN HAFIZASINI YOK ETMEKTİR.
CUMHURİYETLE YAŞIT OKULUMUZUN EĞİTİM DIŞINDA KULLANILMASI EĞİTİMİN HAFIZASINI YOK ETMEKTİR. Admin

Cumhuriyet kurumlarından biri olarak bilinen ve neredeyse Cumhuriyetle yaşıt olan Cumhuriyet ilkokulu eski binası valiliğe devredilecek Vilayet Evi sosyal tesis alanı alarak işletmeye açılacakmış.
Hala hazırda Öğretmenevi olarak kullanılan hem çalışan hemde emekli öğretmenlerin vakit geçirip sosyal tesis olarak kullandigi bu bina eğitim çalışanlarının elinden alınarak valilik  sosyal tesisi olarak açılması eğitime ve eğitimcilere yapılan en büyük  saygısızlıktır.12 Oca 2012 tarihine kadar  öğretmenlerden kesilen aidatlarla  işletilen kurumda tüm eğitim çalışanlarının emeği vardır.2015 yılında yapımına başlanılan ve yılan hikayesine dönen  yeni öğretmenevinde öğretmenlerimizin ve emeklilerinin kullana bileceği bir sosyal tesisde bulunmamaktadır.Geçmişten günümüze tüm öğretmenlerimizin ve emeklilerin birbiriyle buluşup eğitimin sorunlarının konuşulduğu bir sosyal tesisin hatırasına yapılan saygısızlıktır. Feto dan kamu kurumlarına hizmet binası olarak kullanılmak üzere alınan binalar  dernek  vakıf ve cemaatlere peşkeş çekilirken neden eğitimcilerin elinden bina alınarak sosyal tesis yapılıyor.Bu binalar peşkeş çekilmeyip Vilayet Evi sosyal tesis olarak kullanılabilirdi. Atmış yıl ilkokul olarak hizmet veren ve 1984 yılında  Ögretmen evi olarak kullanılmaya başlanılan Cumhuriyetle yaşıt olan 
eski Cumhuriyet ilkokulu giriş orijinal Kapısi üzerindeki kitabede; eski türkçe ile " İlk Cumhuriyet Mektebi 1926" yazıyor.Ayrıca önünde iki çeşme vardır. Birisi "gazi Mustafa Kemal Paşa" diğeri " İstiklal " çeşmesidir. Bu çesmeden su içerek büyüyen ve Nevşehir ve ülkemize hizmet eden bir çok önemli sahsiyetler yetismiştir. Bu kadar Eğitimin hafızası olan bir binanın Eğitim alanı dışında kullanılması eğitime  ve Cumhuriyet tarihine yapılan saygısızlıktır.Bütün eğitimcilerin ortak kararı ve isteği bu binanın eğitim müzesi, bahçesinin sosyal tesis olarak devam etmesidir.Eger  Vilayet Evi sosyal tesisi yapılacaksa 1923 yılından16.09.1989 tarihine kadar Hükümet binası ve Valilik binası olarak hizmet veren bina yapıla bilir.Bu yapılarak tarihede sahip çıkılmış olur. Nevşehirde Cumhuriyetle yaşıt bir kuruma ve kültürumü sahip çıkmak  aynı zamanda geleceğimizin teminatı olan gençleri yetiştiren öğretmenlere sahip çıkmaktır.Okulumuz bizimdir bizim olmaya devam edecektir.

EĞİTİM İŞ NEVŞEHİR ŞUBE İBRAHİM DEMİR CUMHURİYET OKUL EĞİTİM EĞİTİM İŞ NEVŞEHİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!