BİRLEŞİK KAMU İŞ İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI:İKTİDAR MERKEZ BANKASININ BAĞIMSIZLIĞINI DARMADAĞAN ETTİ

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İstanbul İl Başkanı Alkoç Turan Başgönül yayımladı basın açıklaması ile iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi.

BİRLEŞİK KAMU İŞ İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI:İKTİDAR MERKEZ BANKASININ BAĞIMSIZLIĞINI DARMADAĞAN ETTİ
BİRLEŞİK KAMU İŞ İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI:İKTİDAR MERKEZ BANKASININ BAĞIMSIZLIĞINI DARMADAĞAN ETTİ Admin

AKP iktidarının yanlış ekonomik ve siyasi politikaları ülkeyi bitirmek noktasına getirdi. 

Ekonomik kriz ve salgının ağır şartlarında geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme ilişkin açıklamaları geleceksizliği ve yoksulluğu artırdı. 

Erdoğan'ın "Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart" açıklamasının ardından dolar tüm zamanların rekorunu kırmıştır. Erdoğan’ın açıklamalarıyla Merkez Bankası’nın bağımsızlığı darmadağın edilmiş Türk ekonomisi alev alev yanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti devletini yönetenler zerre kadar emekçileri ve ekonomiyi düşünmemektedir.  İktidar, yurttaşların refanı artırmak yerine yandaş müteahhitlerin, tarikatların, din tacirlerinin gelirlerini artırdı.

AKP iktidarı ülkeyi yaklaşık 20 yıldır yönetememektedir. AKP iktidarı ülkenin kaynaklarını uluslararası ve yerli sermayeye peşkeş çekmiştir.

AKP iktidarı, emekçilerin sırtına yüklediği ekonomik kriz yetmemiş gibi dış politikada hatalar zinciri yapmaktadır. İktidar hem iç hem de dış politikada güvenirlik sorunu yaşamaktadır. Uluslararası ve ülke içerisinde AKP iktidarına güven kalmamıştır.  Liyakatin olmadığı yerde güvenirlik sorunu kaçınılmazdır.

Amerika’ya mavi boncuk yollamakla Rusya’yı dengede tutarız anlayışı ile Türkiye Dış Politikası yönetilemez.  Bugün gelinen noktada Amerika doları patlatmakla Rusya turist göndermemekle tehdit etmektedir.  Ülkedeki aşı politikasındaki başarısızlık da eklenince Almanlar, Fransızlar, İngilizler Türkiye'ye gelmemektedir.

AKP iktidarı ülkeyi üretimsizliğe yöneltmiş kamu kaynaklarını ve cumhuriyetin birikimlerini özelleştirme adı altında yandaşlara peşkeş çektirmiştir.  Ekonomik istikrarsızlık yaratan bu durum ülkede işsizliği, enflasyonu, yoksulluğu ve vergileri artırmıştır.

Ekonomik anlamda içinde bulunduğumuz derin krizden çıkışın ilk yolu Parlamenter Demokrasiye geçiş ve Başkanlık Sistemi’nde vazgeçmektir. Ülkeden acilen demokrasi ve hukuk, planlı-programlı kamu yatırımları, işsizlik, yoksulluk, döviz krizi, cari denge ve büyüme için yatırımlar yapılmalıdır.

AKP iktidarının, siyasi ve ekonomik yanlış politikaları ile savurganlığının ve bitmez tükenmez lüks hevesinin bedelini bu ülkenin yoksul yurttaşları ve kamu emekçilerinin ödemesine karşı çıkıyoruz. 

AKP iktidarı ekonomiyi yönetememekte ve iktidarın ekonomik kriz sarmalını büyütmemesi için acilen halka gitmelidir.

 

 

 

Alkoç Turan BAŞGÖNÜL

 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU

İSTANBUL İL BAŞKANI

BİRLEŞİK KAMU İŞ ALKOÇ TURAN BAŞGÖNÜL BİRLEŞİK KAMU İŞ İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!