Öğretmenin kıymeti pandemide anlaşıldı

Pandemiyle dijitalleşen eğitimin kalıcı olup olmayacağı dünyada tartışılıyor. Bu noktada eğitimciler,

Öğretmenin kıymeti pandemide anlaşıldı
Öğretmenin kıymeti pandemide anlaşıldı Admin

Pandemiyle dijitalleşen eğitimin kalıcı olup olmayacağı dünyada tartışılıyor. Bu noktada eğitimciler, okulların toplumun kritik bir parçası olduğunu belirterek öğretmenin rolünün önemine dikkat çekiyorlar. Tabii öğretmene dijital destek verilmesi şartıyla.

Milliyet Gazetesi'nden Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre, pandemiyle birlikte tüm dünyada eğitim aksadı, uzaktan eğitim vazgeçilmez oldu. Hibrit, flipped learning gibi farklı isimlerdeki modeller, eğitimin önemli bir parçası haline geldi. Peki, pandemi sonrasında eğitim nasıl şekillenecek? Bu soru, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da konuşuluyor.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)  yarın düzenleyeceği 4. Uluslararası Nirun Şahingiray Eğitim Forumu’nda uzmanları bir araya getirerek eğitimdeki yenilik ve gelişmelerin tartışıldığı bir platform oluşturacak.

"ŞOK"LARA HAZIR OLMALI
Eğitim alanında dünyaca tanınan Sosyal Girişimci, T4 Kurucusu Vikas Pota’nın da “Pandemi Sonrası Eğitim” başlıklı bir sunum yapacağı forum öncesinde Vikas Pota ile TEGV Eğitim Programları Müdürü Devrim Uygan, gelecekteki eğitime dair sorularımızı yanıtladı.

Eğitimin akademik ilerlemeden daha fazlası olduğunu belirten Pota, şöyle dedi:

“Salgının bir sonucu olarak öğrendiğim bir şey varsa, o da okulların toplumumuzun kritik bir parçası olduğu. Okulların eski haline geri dönmeyeceğini söylemek için çok erken. Pek çok insan teknolojinin öğretmenlerin ve okulların yerini alacağına inanıyor, bunun olacağına inanmakta zorlanıyorum.

ÖĞRETMENİN ROLÜ DAHA DA ARTACAK
Pandemi sonrasında öğretmenlerin rolü daha da önemli olacak. Yeni normale yön vermelerine yardımcı olmak için öğretmenlerin öğrenme kayıplarının en aza indirilmesi için daha fazla katkıda bulunmaları gerekecek. Ancak deneyimlerimizin bir sonucu olarak öğretmenin rolünün daha da öne çıkacağına inanıyorum. Öğretmenlerin oynadığı rolün neleri içerdiğini evden eğitim döneminde daha iyi gördük.

ÖĞRETMEN VE TEKNOLOJİ
Eğitimcilerin teknoloji kullanımına dikkat çeken Pota, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öğretmenler, öğrenmenin sürekliliğini sağlamak için teknolojiyi benimsemiş olsalar da teknolojinin kullanımı ve öğretimlerine nasıl dahil edileceği konusunda çok daha fazla eğitim ve gelişim sunulmalı. Hükümetlerin bu yatırımları olmadan eğitim devrimi gerçekleşmeyecek.”

Pota, pandemi benzeri ‘şok’lara dayanabilmek için okulların dayanıklılıklarına yatırım yapılması gerektiğini ve önceliğin bu olmasını da önerdi.

"RADİKAL DEĞİŞİM ŞART"
TEGV Eğitim Programları Müdürü Devrim Uygan ise pandemiyle şartlar ne olursa olsun eğitimin kesintiye uğramaması gerektiğinin yaşayarak öğrenildiğini aktararak, şunları söyledi: “Hibrit eğitim, eğitimin kesintiye uğramaması açısından önemli. Ancak hibrit eğitim yalnızca küresel felaketler nedeniyle değil, çağın çocuklarının ve gençlerinin teknolojinin hızına yetişebilmek için sahip olmaları gereken esnek öğrenme becerisini kazanmaları açısından da kritik öneme sahip.”

Türkiye’de hibrit eğitime geçilebilmesi için iki radikal değişime ihtiyaç olduğunu kaydeden Uygan,  bunları şöyle sıraladı: “Bunların ilki eğitimcilerin ‘öğretim’ yerine ‘öğrenim’ bakış açısını benimsemeleri ve ‘öğreten’ yerine ‘öğrenme yolculuğuna destek olan’ rolünü kabul etmesi. İkincisi de eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle tüm çocukların teknolojik donanım ve internet erişiminin sağlanması.”

Uzmanlar, pandemi sonrası yeni dönemde, eğitimcilerin “öğretim” yerine “öğrenim” bakış açısını benimsemeleri ve “öğreten” yerine “öğrenme yolculuğuna destek olan” rolünü kabul etmeleri gerektiği görüşündeler.

Öğretmen kıymet pandemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!