EĞİTİMDE AÇ KAPA UYGULAMALAR DEVAM EDİYOR

Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube eğitim gündemine dair açıklamalarda bulundu.

EĞİTİMDE AÇ KAPA UYGULAMALAR DEVAM EDİYOR
EĞİTİMDE AÇ KAPA UYGULAMALAR DEVAM EDİYOR Admin

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Prof. Dr. Ömer Özyılmaz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada2020–2021 öğretim yılında salgın sürecinin iyi yönetilemediğini, sorumlunun da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk olduğunu belirtmiştir.

Sayın Özyılmaz, eğitimde sağlanamayan istikrardan ve eğitim uygulamalarının sürekli değişmesinden dolayı öğretmen ve velilerin psikolojisinin bozulduğunu itiraf etmiştir.  

Milli Eğitim Bakanlığı’nın istikrarsız uygulamalarından dolayı olumsuz olarak etkilenen de ilk, orta ve lise öğrencileri olduğunu ifade etmiş, Milli Eğitim Bakanı’ndan Bakandan kaynaklanan bu beceriksizlikten dolayı, bir nesli/kuşağı kaybetmek üzereyiz. Çok ciddi önlemler alınmalıdır.” İfadelerini kullanmıştır.

Bu açıklamanın hemen ardından Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, alelacele bir açıklama ile telafi eğitiminin yapılacağını açıklamış ancak plansız programsız ve uygulama takvimini açıklayamamıştır. Diğer bir deyişle Milli Eğitim Bakanı, bir yıldır yaptığı aç kapa uygulamasındaki kararsız tutumundaki ısrarını sürdürmeye devam ettiğini göstermiştir.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Selçuk, Şubat ayında yüz yüze dersler başlamadan önce eğitim çalışanlarının aşılanacağını ifade etmiş ancak günümüze geldiğimizde eğitim çalışanlarının aşılanamadığı görülmektedir.

Milli Eğitim bakanlığı aşılanmış eğitim çalışanı istatistiğini dahi tutamamıştır. Kaç eğitim emekçisinin aşılandığını bilmemekte, eğitim emekçilerinin beyanına göre sayı tespiti yapmaya çalışmaktadır.

Özel Eğitim Kurumlarındaki Eğitim Çalışanları İvedilikle Aşılanmalıdır

Özel Eğitim Kurumlarındaki eğitim çalışanlarına aşı önceliği tanınmadığı halde yüz yüze eğitime devam ettirilmektedir. Özel eğitim kurumlarında görev yapan eğitim çalışanları ve öğrenciler aileleri ile birlikte salgın riski ile karşı karşıya bırakılmıştır.

Sayın Milli Eğitim Bakanı, telafi eğitimi uygulamasından önce çok daha önemli olan Özel Eğitim okullarındaki eğitim emekçilerinin tamamına ivedilikle aşılama önceliği sağlamalıdır.

Sınavla Öğrenci Alan Okul Sayısı Artırılmalıdır

6 Haziran 2021 tarihinde LGS sınavı gerçekleştirilecek ve sınava giren çocuklarımızın sadece %6 sı sınavla girilebilen okullara yerleşebilecek, öğrencilerin % 94 ü sınavla öğrenci alan okullara yerleşemediğinden o küçük yüreklerine umutsuzluk tohumu ekilecektir. Sınavla öğrenci alan okullar artırılarak çocuklarımız umutsuzluktan kurtarılmalıdır. Adrese dayalı yerleştirme sisteminden vazgeçilmelidir.

Üniversite (TYT ve AYT) Sınavlarında 30 Dk. Ek Süre Verilmelidir

26-27 Haziran 2021 tarihinde üniversite giriş sınavı olan TYT ve AYT sınavları yapılacaktır. Bir yıldan fazla süren salgın döneminde en çok etkilenen öğrenci grubu da üniversite sınavına girecek olan çocuklarımızdır. Öğrencilerin maruz kaldıkları bu olumsuz durumun etkisini hafifletmek için Sayın Milli Eğitim Bakanına ve ÖSYM yetkililerine çağrı yapıyoruz. Geçen yıl olduğu gibi TYT ve AYT sınavlarında 30’ar dakika ek süre verilmesi öğrencilerimizin başarı ve motivasyonunu artıracaktır.

Turistin değil Öğrencinin Göreceği Her Yurttaş İvedilikle Aşılanmalıdır

Eğitim İş olarak, turistin görebileceği her vatandaşın aşılandığı gibi, öğrencinin görebileceği her yurttaşın aşılanması ve ondan sonra telafi eğitiminin başlamalıdır. Aksi durumda yıl boyunca uygulanan aç kapa uygulamasından başka bir sonuç çıkmayacaktır. 

Salgın sürecinin bir an önce son bulması umuduyla sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

Eğitim İş Kocaeli Şubeleri Adına

      Şube Başkanı

      Sabri MUTLU

Eğitim iş Kocaeli Şubesi Sabri Mutlu eğitim bakan ziya selçuk telafi eğitimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!