AES: Engelli Öğretmenlere Engel Olunmamalıdır

Bilindiği üzere; gerek Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ilgili maddelerinde gerekse Ülkemizin kabul ettiği ve katıldığı Uluslararası Çalışma Örgütünün(ILO) ilgili sözleşmelerinde engelli vatandaşlarımız korunması ve

 AES: Engelli Öğretmenlere Engel Olunmamalıdır
 AES: Engelli Öğretmenlere Engel Olunmamalıdır Admin

Bilindiği üzere; gerek Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ilgili maddelerinde gerekse Ülkemizin kabul ettiği ve katıldığı Uluslararası Çalışma Örgütünün(ILO) ilgili sözleşmelerinde engelli vatandaşlarımız korunması ve sosyal hayata uyumlarının sağlanması için gerekli tedbirlerin alınması yazmaktadır. Ancak engelli öğretmenlerimizin yurt dışı öğretmenlik sınavlarına başvuruları reddedilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığına konu ile ilgili başvuru yaparak hazırlanan kılavuzlarda bu konunun gözden geçirilmesini ve fırsat eşitliği sunularak öğretmenlik yapabilen engelli bireylerin sınav başvurularının da alınmasının gerektiğini ifade ettik.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 

 

 

 

Sayı :  2264-21/6303                                                                                      Tarih:24/05/2021

Konu: Engelli Öğretmenler Yurt Dışı Sınav Başvurusu

                                                           

 

 

 

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

YÜKSEKÖĞRETİM VE YURT DIŞI EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

İlgi:  a) Türkiye Cumhuriyeti Anayasası

         b) 10/07/1999 Tarih ve 23751 Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan 159 No’lu Mesleki

              Rehabilitasyon ve İstihdam (Sakatlar) Sözleşmesi

 

       Bilindiği üzere; gerek Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ilgili maddelerinde gerekse Ülkemizin kabul ettiği ve katıldığı Uluslararası Çalışma Örgütünün(ILO) ilgili sözleşmelerinde engelli vatandaşlarımız korunması ve sosyal hayata uyumlarının sağlanması için gerekli tedbirlerin alınması yazmaktadır. İlgi b) sözleşmesine göre çalışanlar arasında fırsat eşitliğinin kurulması gerekliliğine vurgu yapılmıştır.

 

       Ancak engelli bireyler arasında fırsat eşitliği sunulması gerekirken, öğretmenlerimizin yurt dışı öğretmenlik sınavlarına başvuruları kılavuzlarda yapılan açıklamalar ile reddedilmektedir. Konuyla ilgili engelli öğretmenlerimiz lehine idare mahkemesi kararları da mevcuttur. Bakanlığınız tarafında hazırlanan kılavuzlarda bu konunun gözden geçirilmesini ve fırsat eşitliği sunularak öğretmenlik yapabilen engelli bireylerin yurt dışı sınav başvurularının da alınmasının bir gereklilik olduğunu belirtmek isteriz.


Gereğini arz ederiz.

ANADOLU EĞİTİM SEN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!