Eğitim İş’ten Bir Hukuk Zaferi Daha…

Eğitim İş’ten Bir Hukuk Zaferi Daha…

Eğitim İş’ten Bir Hukuk Zaferi Daha…
Eğitim İş’ten Bir Hukuk Zaferi Daha… Admin

 

2019-2020 eğitim öğretim yılında Samsun ili Çarşamba ilçesinde, Çarşamba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisede açılan soruşturmalar neticesinde, Sendikamız Çarşamba İlçe Temsilcilik Başkanı Ali DEMİRCİ’nin de aralarında bulunduğu 5 öğretmen ve bir okul müdürü çeşitli disiplin cezaları ile cezalandırılmış ve “Hizmetin Gereği” olarak Samsun ilinin farklı ilçelerine bir nevi sürgün edilmişlerdi.

Soruşturmanın sona erdiği Ağustos 2020’den itibaren, yapılan uygulamaların ve alınan kararların hukuka uygun olmadığını belgelemiştik. Yasal süreç içinde belgelendirmemize, bir sendika ilçe başkanın 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 18. Maddesinde yer alan “Kamu işvereni, işyeri sendika temsilcisi, sendika işyeri temsilcisi, sendika il ve ilçe temsilcisi ile sendika ve sendika şube yöneticilerinin işyerini sebebini açık ve kesin şekilde belirtmedikçe değiştiremez.  amir hükmünün varlığına rağmen görev yerinin zorlama ile değiştirilmesi karşında, yapmış olduğumuz resmi başvurular karşılıksız kalmıştı.

Eğitim İş Sendikasının örgütü ile vermiş olduğu hak arama mücadelesinin sonucunda, Samsun 1. İdare Mahkemesi12 Mart 2020 tarihinde almış olduğu kararla görev yeri değişikliğini iptal etmiştir. İlgi kararda Mahkeme, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, Çarşamba İlçe Temsilcilik Başkanımız Ali DEMİRCİ’ye reva gördüğü uygulamaların, başka bir yere atanmasını gerektirecek nitelik ve ağırlıkta bulunmadığına karar vermiştir. Maarif müfettişleri marifeti ile yapılan soruşturmanın, İlçe Başkanımız Ali DEMİRCİ’nin başka bir ilçeye isteği dışında atamasını gerektirecek ve hukuken kabul edilebilir başkaca bir bilgi yâda belgenin de, soruşturma dosyasında yer almadığını ilan etmiştir.  

Eğitim İş her zaman haksızlıkların, hukuksuzlukların karşısında durmaya devam edecektir. 

Kamuoyuna saygı ile duyururuz…

​​​​​​​                     Suat ÖZKOLAY

​​​​​​​                        Eğitim İş 

         Genel Eğitim Sekreteri

Eğitim İş sendika hukuk Zaferi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!