SINAVLARA KATILMAYAN ÖĞRENCİLERİN NOTLARI NASIL HESAPLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 17 Mayıs’ta başlaması planlanan liselerde yapılacak yüz yüze sınavlarla ilgili bu akşam karar aldı. Buna göre lise ara sınıflar hazırlık, 9, 10, 11 sınıf öğrencileri isterlerse yüz yüze sınavlara katılmayacak. İkinci dönem sınavlarına katılmayacak olan öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonuna ilişkin iş ve işlemleri, birinci dönem notlarına göre tamamlanacak.

SINAVLARA KATILMAYAN ÖĞRENCİLERİN NOTLARI NASIL HESAPLANACAK?
SINAVLARA KATILMAYAN ÖĞRENCİLERİN NOTLARI NASIL HESAPLANACAK? Admin

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 17 Mayıs’ta başlaması planlanan liselerde yapılacak yüz yüze sınavlarla ilgili bu akşam karar aldı. Buna göre lise ara sınıflar hazırlık, 9, 10, 11 sınıf öğrencileri isterlerse yüz yüze sınavlara katılmayacak. İkinci dönem sınavlarına katılmayacak olan öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonuna ilişkin iş ve işlemleri, birinci dönem notlarına göre tamamlanacak.

SINAVLAR NASIL YAPILACAK?
Bu arada sınava girmek isteyen öğrenciler için yüz yüze sınavlar 24 Mayıs - 18 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacak. Bu tarihler arasında farklı bir ilde ve yurtdışında bulunacak öğrencilere de bulundukları yerlerde sınav uygulamalarına katılacak. Sınav ise 1 Kasım 2020 - 26 Mart 2021 tarihleri arasında işlenen konu ve kazanımları kapsayacak.

SINAVA GİREN NE OLACAK?
Bu arada sınavlara giren öğrencilerde isterlerse sadece birinci dönem notları ile değerlendirilecek.

HANGİ KARARLAR ALINDI?
Lise son sınıflarda sınavların tamamlandığını belirten bakanlık, ara sınıfların da isterlerse sınava katılacaklarını kararlaştırdı. İkinci dönemin sınavlarına katılmayacak öğrencilerin velileri ise 21 Mayıs’a kadar eğitim kurumlarına dilekçeyle başvuracak.

MEB, bu kararın salgın tedbirleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesine karar verdiğini belirterek, ölçme ve değerlendirme süreçlerinin yeniden düzenlendiğini ifade etti.

Bakanlığın açıklamasına göre 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin her dersten tek sınav yapılacak.

SON SINIFLARDA TAMAMLANDI
12. sınıflar düzeyinde birinci ve ikinci döneme ilişkin sınavlar tamamlandığından bu sınıfların 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ilişkin iş ve işlemleri, ilgili Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yürütülerek tamamlanacak.

ÖĞRENCİYE TERCİH HAKKI
2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde yapılacak sınavlara yönelik hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine bu sınavlara katılıp katılmama hususunda tercih hakkı sunulacak.. Sınavlara katılmak istemeyen öğrencilerin velilerinin bu taleplerini içeren dilekçeleriyle en geç 21 Mayıs 2021 tarihine kadar eğitim kurumu müdürlüklerine başvuracak.

YIL SONU NOTLARI NASIL BELİRLENECEK?
İkinci dönem sınavlarına katılmayacak olan öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonuna ilişkin iş ve işlemleri, birinci dönem notlarına göre tamamlanacak ve bu öğrencilere yönelik başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacak.

SINAVA KATILMAK İSTEYEN NE OLACAK?
2020-2021 eğitim ve öğretim yılı ikinci dönemine ilişkin olarak sınavları yapılamamış olan ve takvim doğrultusunda yapılacak ikinci dönem sınavlarına girmek isteyen öğrencilerin ise 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonuna ilişkin iş ve işlemleri, sınavlarla birlikte diğer ölçme ve değerlendirme uygulamaları değerlendirmeye alınarak tamamlanacak.

SINAVA GİRENE DE TERCİH HAKKI
Hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinden 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine yönelik sınavları tamamlanmış olan öğrencilere de tercih hakkı sunulacak olup istemeleri hâlinde bu öğrenciler de sadece birinci dönem notları ile değerlendirilecek.

SINAV KAPSAMI NE OLACAK?

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin katılım sağlamak isteyen öğrencilerin sınavları, 1 Kasım 2020 - 26 Mart 2021 tarihleri arasında işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde planlanarak uygulanacak.

SINAVLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin sınavların yapılacağı 24 Mayıs - 18 Haziran 2021 tarihleri arasında farklı bir ilde ve yurt dışında bulunacak öğrencilere de bulundukları yerlerde sınav uygulamaları yapılabilecektir.

SORUMLULUK SINAVLARI NE ZAMAN OLACAK?
 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin son iki haftası içinde yapılması gereken sorumluluk sınavları, 21 Haziran - 2 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. 12. sınıf öğrencilerinin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ait  ve başarısız oldukları derslerden oluşacak sorumlulukları da 21 Haziran- 2 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacak  sorumluluk sınavları kapsamına dâhil edilecektir.

SINAVLARA GİREMEYEN ÖĞRENCİLER
2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci ve ikinci döneminde yapılan sınavlara geçerli mazereti nedeniyle girememiş öğrenciler ile 24 Mayıs-18 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacak sınavlara katılmak isteyip de geçerli mazereti nedeniyle katılamayacak öğrencilere yönelik olarak 21 Haziran- 2 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacak olan sorumluluk sınavları döneminde sınav hakkı tanınacaktır.

SELÇUK'TAN 'GÖZ KIRPIN' MESAJI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

”Gençler selam! Liselerde sınavlar iptal demeyelim de yeniden düzenlendi, diyelim. Ekteki görselde sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Tamamsa göz kırpın."

MEB SINAVLAR ÖĞRENCİ NOT HESAPLAMA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet Nalçaiyi     2021-05-12 Okullar acilmayacak anlaşılan o. Peki mesleki eğitim ne olacak.. İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin durumu ve sınavları nasıl olacak. Son sınıf olup ATP programına dahil öğrencilerden okulda staj yapanlar var. 40 günlük tamamlaması gereken stajlari var. Yarım kaldı. Bunlar stajlarini nasıl tamamlayacak yoksa mezun olamayacak bununla ilgili bir düzenleme varmı. Açık Meslek Lisesinde ki öğrenciler dönemlik ders alıyorlar. Onların sınavları nasıl olacak. Okullar 17 mayısta açılacak mı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!