SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN AŞIDA 3.DOZ AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse karşı yapılan aşılama çalışmaları hakkında konuştu. Bakan Koca, 2'inci dozdan 6 ay sonra yapılması tavsiye edilen hatırlatma aşısının yerli aşı ile yapılacağını söyledi.

SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN AŞIDA 3.DOZ AÇIKLAMASI
SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN AŞIDA 3.DOZ AÇIKLAMASI Admin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki aşılamalar ve yerli aşı çalışmaları hakkında açıklama yaptı. Eylül-Ekim ayı itibarıyla yerli aşının kullanıma gireceğini belirten Bakan Koca, 2'inci dozdan 6 ay sonra yapılması tavsiye edilen 3'üncü doz hatırlatma aşısının yerli aşıyla yapılacağını söyledi.

Yeni Şafak Gazetesi'ne konuşan Koca, ikinci dozdan sonraki hatırlatma aşılarının kimlere ne zaman yapılacağını ise Bilim Kurulu'nun belirleyeceğini söyledi. Koca, 240 milyon aşı sipariş edildiğini söyledi.

"240 MİLYON AŞI SİPARİŞİ VERDİK"

Türkiye nüfusunun 3 katı kadar aşı için sözleşme yapıldığını vurgulayan Koca, "Sözleşmesi yapılan 240 milyon doz aşının 100 milyonu Sinovac, 90 milyonu Biontech, 50 milyonu ise Sputnik aşısı" dedi.

"OKULLARDAN ÖNCE AŞILAMA BİTECEK"

Sinovac aşısının olumlu etkisinin görüldüğünün altını çizen Koca, okullarda yeni dönem başlamadan önce 18 yaş üstü tüm vatandaşları aşılamak ve günlük vaka sayısını binin altına düşürmek istediklerini belirtti.

3. DOZ HATIRLARMA AŞISI

“Birden fazla yerli aşının yıl sonuna doğru kullanıma geçeceği bir Türkiye olabileceğini söyleyebilirim. En az 6 ay geçtikten sonra olmak üzere; rapel yani hatırlatma dozları tek doz olarak öneriliyor. Bu durumda rapel dozlarını, hatırlatma dozlarını yerli aşı ile yapabileceğimizi düşünüyorum. Yerli aşının, aynı zamanda rapel aşı ihtiyacımızı da giderebileceğini düşünüyorum. Bunu Bilim Kurulu belirleyecek, kimlere, ne zaman rapel-hatırlatma tek doz aşısı yapılması gerektiğini.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs aşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Samsun'da öğrenciler mağdur oldu!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!
Yüz yüze eğitim yine sınıfta kaldı!