>

DANIŞTAY’DAN ÖĞRETMENLERİN EK DERS KARARI

Yüz yüze eğitim sürecine artan vaka sayıları nedeni ile yeniden ara veren Milli Eğitim Bakanlığı, yeni uzaktan eğitim sürecinde yapılacak olan canlı derslerde,

DANIŞTAY’DAN ÖĞRETMENLERİN EK DERS KARARI
DANIŞTAY’DAN ÖĞRETMENLERİN EK DERS KARARI Admin

Yüz yüze eğitim sürecine artan vaka sayıları nedeni ile yeniden ara veren Milli Eğitim Bakanlığı, yeni uzaktan eğitim sürecinde yapılacak olan canlı derslerde, derse girmeyen öğrenciler nedeni ile ders yapılamaması durumunda öğretmenlere ek ders ücreti yapılamayacağı kararı nedeni ile yeniden tartışmaların yaşanmasına neden oldu.

Bu konu ile ilgili haberimiz

CANLI DERSE ÖĞRENCİ KATILMADIĞINDA ÖĞRETMENE EKDERS ÖDENMEYECEK

Öte yandan uzaktan eğitim sürecinde zorunlu olarak canlı ders yapmak durmunda kalan  öğretmenlerin ek ders ücretlerini ilgilendiren husus sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı ve eğitim camiasında gündemin en önemli maddelerinden biri oldu.
Ek ders ücretinin ödenemeyeceğine ilişkin MEB kararı öğretmenlerin de tepkisini çekerken, MEB'in kararı ve konu ile alakalı olarak 2020 Aralık ayında Danıştay son kararı vererek noktayı koymuştu. Danıştay kararı şu şekilde:

DANIŞTAY KARARI

''Öğrenciler sınava/derse gelmese dahi bunun sorumluluğunun öğretmende olmadığı, öğretmen sınav/ders için tüm hazırlıklarını yapmış olduğu, bu nedenle de kıyasen EBA üzerinden sunulacak altyapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar üzerinden uzaktan eğitim faaliyetleri kapsamında canlı ders vermek için gerekli hazırlıkları yaparak derse başlayan öğretmenin canlı dersi teknik yetersizlikler nedeniyle yapılmasa veya hiç bir öğrenci canlı derse katılmasa dahi ek ders ücretlerin ödenmesi gerekliliği bulunmaktadır. Dersin yapılmamasında öğretmenlerin bir kusuru, hatası bulunmamaktadır. Dersin fiilen yapılmamasına sebebiyet veren teknik yetersizlikler veya öğrenciler olduğundan, öğretmenlerimizin bir kusuru olmadığından öğretmenlerimizin ek ders ücretlerinin ödenmesi hak ve adalet gereğidir.''

 Danıştay tarafından verilen bu karara göre Milli Eğitim Bakanlığı MEB, öğretmenlerin canlı ders yaptıkları uzaktan eğitim sürecinde ek ders ücretlerini öğrenciler ders katılmadığı zamanda da kesmemelidir. 

 
 
DANIŞTAY MEB ÖĞRETMEN EK DERS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
secaattin elikçi     2021-04-26 Öğretmen sınıfa ve EBA'ya girdiği anda ücreti hak etmiştir.Başka ülkelerin maarif uzmanları bilim ve teknikte, araştırma ve incelemede buluşlar, keşifler yapıp öğretmen ve öğrenciletine olsnak ve fırsatlar yaratırken bizdekiler öğretmenlerin iki ayağını bir pabuca koymak içın açık ve kusur arıyorlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finalde
Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finalde
Olimpiyat tarihimizde ilk madalya
Olimpiyat tarihimizde ilk madalya