>

KORONA MEZUNU TANIMI OLUŞTU

Koronavirüs salgını eğitimden iş dünyasına kadar toplumda değişimlere neden oluyor. Bunlardan birisi de üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiriyor.

KORONA MEZUNU  TANIMI OLUŞTU
KORONA MEZUNU  TANIMI OLUŞTU Admin

Koronavirüs salgını eğitimden iş dünyasına kadar toplumda değişimlere neden oluyor. Bunlardan birisi de üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu dönem üniversiteden mezun olanların “işe girişleri” risk taşıyacak gibi görünüyor. Bu iddianın sahibi ise Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yıldırım Üçtuğ.

Üçtuğ şöyle diyor: "Şu anda iş yerleri, firma sahipleri, herkesin insan kaynakları departmanlarının söylediği bir cümle var: 'Korona dönemi mezunlarını işe almayın.' Bugünden başladı. Artık 'korona dönemi mezunu' diye bir kavram oluştu."

KORONA MEZUNU TANIMI OLUŞTU
TBMM Dilekçe Komisyonu ile TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Alt Komisyonu, AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal başkanlığında toplandı.

Komisyon, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) verdiği tavsiye kararlarına uymayan ya da istediği bilgi ve belge taleplerine olumlu yaklaşmayan kurumlar ile tavsiye kararlarına uyum oranı yüksek kurum temsilcilerini dinledi. Kamu denetçileri Sadettin Kalkan, Celile Özlem Tunçak, Fatma Benli Yalçın ve Yahya Akman, KDK'ye yapılan bazı başvurulara ilişkin komisyona bilgi verdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Sağlık Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Atılım Üniversitesi temsilcileri bu kapsamda görüşlerini bildirdi.

KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLDÜ
Atılım Üniversitesi öğrencilerinin, "yüz yüze eğitimden ciddi anlamda zarar gördükleri, bu eğitim sisteminin diğer üniversitelerdeki gibi sonlandırılması, uzaktan, online eğitim sistemine geçilmesi, vize sınavlarının online yapılması" konusunda KDK'ye yaptıkları başvuru, komisyonda görüşüldü.

Kamu Denetçisi Sadettin Kalkan, Atılım Üniversitesi’nin online eğitim ve güvenli online sınav yapılmasını yeniden değerlendirmesine ilişkin tavsiye kararı aldıklarını hatırlattı. Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yıldırım Üçtuğ, Kovid-19 ile mücadele nedeniyle Mart 2020'de eğitimin ciddi ölçüde durduğunu anlattı.

BİR DÖNEMİN KAYBI 30 MİLYAR DOLAR
Üçtuğ, ABD'nin bahar dönemi (Mayıs 2020) için yaptığı bir çalışmaya göre, bir dönemlik eğitim kaybının ülke ekonomisine 2030'daki zararının yaklaşık 30 milyar dolar olacağını aktardı. Üçtuğ, "Bu, bir bahar dönemi eğitim kaybıydı. Biz ülke olarak üç dönem kaybettik. Doğrusunu isterseniz Kovid-19'dan aldığımız en büyük zararın eğitim olduğunu düşünüyorum" dedi.

Üçtuğ, üniversite olarak güz döneminde hibrit eğitime geçmeye karar verdiklerini, bu kapsamda 1,5 milyon lira harcadıklarını, tüm sınıfları kamera ve mikrofon sistemiyle donattıklarını söyledi.

Atılım Üniversitesi olarak Kovid-19 ile mücadelede gerekli tüm önlemleri aldıklarını belirten Üçtuğ,  şöyle dedi:

HES KODUNA BAKARAK ALDIK
"Sağlık Bakanlığımızın HES sistemine bağlandık. Her gün HES kodu çekiyoruz ve riskli olanları tespit ediyoruz. Kampüs girişinde sonbahardan beri herkesi, HES koduna bakarak içeri alıyoruz. Sınıflarda, genel alanlarda her türlü düzenlemeyi yaptık. Hibrit bir şekilde eğitim-öğretime geçen güz dönemi itibarıyla başladık."

Vize ve ara sınavları Kasım-Aralık 2020'de tümüyle yüz yüze yaptıklarını hatırlatan Üçtuğ, bazı öğrencilerin, bu kapsamda üniversiteyi birçok kamu kurum ve kuruluşlarına şikayet ettiğini bildirdi. Üçtuğ, şöyle dedi: "Şikayet eden öğrencilerin bir kısımlarının isimleri bize de iletildi. Her gelen isme, şahsen öğrenci bilgi sisteminden baktım. Bir önceki dönemde ortalaması 0,5 olan öğrencilerin bahar dönemi ortalaması 3,50. Bu, aslında gençlerimiz açısından beni çok hayal kırıklığına uğrattı."

VİRÜSTEN DAHA BÜYÜK DÜŞMAN
Öğrencinin, evde oturduğu bir sınavda güvenliği sağlamanın mümkün olmadığına işaret eden Üçtuğ, şöyle devam etti:

"Geçen bahar döneminde Türkiye'deki hiçbir üniversite öğrencisi eğitim almadı. Hiçbir şey öğrenmediler. Hepsi geçtiler. Hepsinin notları inanılmaz arttı. Bir tek bizim... Bu yüzden inanılmaz öfkeliler. 'Bütün arkadaşlarımız, diğer üniversitelerde kopya çekiyor. Siz bize neden izin vermiyorsunuz?' diyorlar. Bize olan tepki bu. Geçen güz döneminde vize sınavlarımızı yüz yüze gerçekleştirdik. Bu şikayetler, 'Vizeler kötü gitti, finalleri kurtarabilir miyiz?' diye, finallere doğru iyice artmaya başladı. Bu tür kitleye muhatap olmaktan çok acı çektim. Burada ortalamasını 3,50'ye çıkaran 30-40 öğrencinin şikayeti var ama gerçek 3,50 ortalamalı öğrenci de 'Sınavları yüz yüze yapın.' diyor.  Sağlık önemli ama bu ülkenin eğitimi kaybetmesin. Bundan 10-20 sene sonraya inanılmaz bir etkisi olacak. Bunu ortadan kaldırmak için hep beraber çaba sarf etmeliyiz. Virüsten çok daha büyük bir düşman bu. Şu anda iş yerleri, firma sahipleri, herkesin insan kaynakları departmanlarının söylediği bir cümle var: 'Korona dönemi mezunlarını işe almayın.' Bugünden başladı. Artık 'korona dönemi mezunu' diye bir kavram oluştu. Tabii öğrenci bunun farkında değil. Öğrenci için evinde, arkadaşının yardımıyla 3,50 ortalama tutturmak çok keyifli tabii ki ama bunun içinde kalmamamız lazım. Bunun bir adım ötesine geçip düşünmemiz lazım."

TÜRKİYE’DE HER YER SINAV
Bu konunun Bilim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK seviyesinde ciddi şekilde konuşulması gerektiğini vurgulayan Üçtuğ, "Turizm, bu yazın konusu olabilir. Restoranlar, bu ayın konusu olabilir. Ama eğitim, ülkenin geleceğinin konusu ve bu konunun çok ciddi konuşulması lazım" dedi.

DEVLET YURTLARI AÇAMIYOR
Devletin, yurtları açmayı göze alamadığını ifade eden Üçtuğ, şöyle devam etti: "Devlet buna belki de azmetseydi, belki yurtları açmanın yolunu bulabilirdi. ABD'de her şey sınav değil ama Türkiye'de her şey sınav. Çocuk ancak sınavla öğreniyor. Öğrencilerde, sınav olmadan öğrenme motivasyonunu sağlamanız çok zor. Sınavları da böyle yaptığınız noktada, öğrenme olayı şu anda bitmiş durumda."

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, "yozlaşma virüsü"nün toplumu tehdit eden en önemli sorunlardan olduğunu söyleyerek "Bugünkü atmosferde gençlerimize, kolaycılığı teşvik eden bir ortamı, yolu, metodu sistemleştirerek teşvik edici olmamalıyız" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç da şöyle dedi:, "Öyle sınavlar yapılıyor ki hepsi birbirinden alıyor. Bir çocuk sabahın erken saatinde sınava giriyor. Öğleden sonra diğerleri zaten soruları öğrenmiş bir şekilde sınava giriyorlar. Sonra da yüksek notlarla karneler geliyor. Kovid-19 dönemindeki eğitime ilişkin değişik bir bakış açısına ihtiyaç var."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finalde
Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finalde
Olimpiyat tarihimizde ilk madalya
Olimpiyat tarihimizde ilk madalya