>

AES: Norm Fazlası Atamalar Mağduriyet Oluşturmasın

Bilindiği üzere eğitim kurumlarına MEB’e Bağlı Eğitim Kurumlarının Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre atama yapılmaktadır.

AES: Norm Fazlası Atamalar Mağduriyet Oluşturmasın
AES: Norm Fazlası Atamalar Mağduriyet Oluşturmasın Admin

 

Bilindiği üzere eğitim kurumlarına MEB’e Bağlı Eğitim Kurumlarının Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre atama yapılmaktadır. Ancak bazı illerde gerçekleşen norm fazlası atamalarda normu olmayan okullara fazladan atama yapıldığı tespit edilmiştir. Öğretmen normu bulunmayan bir okula yapılan bir atama, ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olabilecek hizmet puanı düşük olan öğretmenler hukuksuz bir şekilde norm fazlası olabilecektir. Anadolu Eğitim Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak yapılan bu atamaların hukuksuz olduğunu, araştırılmasını talep ettik.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 

Sayı :2208-21/6247​​​​​​                  Tarih:12/04/2021

Konu: Normu Olmayan Okullara Yapılan Atamalar 

 

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

 

 

   İlgi:  a) 18/06/2014  Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete’de Yayınlanan Millî Eğitim

                 Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına

                 İlişkin Yönetmelik

               

 

 

        Bilindiği üzere eğitim kurumlarına ilgi a)’da adı geçen “Milli Eğitim Kurumlarına Bağlı Eğitim Kurumlarının Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelikhükümlerine göre atama yapılmaktadır. Öğretmen normu bulunmayan bir okula yapılan bir atama, ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olabilecektir. Hak edilmedik bir şekilde hizmet puanı düşük olan bir öğretmenin norm fazlası olması kaçınılmazdır. Ayrıca fazladan norm olmadan yapılan bir atamada okuldaki ders saati sayısının paylaşımı da haksız bir şekilde olmaktadır.

         Konu ile ilgili sendikamız birçok şikayet almış olup, en son Malatya İlinde karşılaştığımız normsuz atama ile ilgili yerelde soruşturma istemiş, ve durumun düzeltilmesini talep etmiş bulunmaktayız. Özellikle özür durumu atama dönemlerinde yapılan bu atamaların araştırılmasını, il milli eğitim müdürlüklerinin bu konuda uyarılmasını, norm fazlası atama yerine kadroların il mem’de tutulması gerektiğini talep etmekteyiz.      

         Gereğini arz ederiz.

Anadolu Eğitim Sen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Turgay Yıldız yaşamını yitirdi
Turgay Yıldız yaşamını yitirdi
DEMOKRASİMİZ, MİLLİ BİRLİĞİMİZ DAİM OLSUN
DEMOKRASİMİZ, MİLLİ BİRLİĞİMİZ DAİM OLSUN