Öğretmenlerin tamamı aşılanana kadar eğitime ara verilmeli

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Gaziantep İl Temsilcisi Ali Arpat, aşı yapılmayan eğitim emekçilerinin yaşamının tehlikede olduğunu belirtti.

Öğretmenlerin tamamı aşılanana kadar eğitime ara verilmeli
Öğretmenlerin tamamı aşılanana kadar eğitime ara verilmeli Admin

Arpat, “Ülkenin her yerinde olduğu gibi okullarda da vakalar her geçen gün artıyor. Acilen öğretmenlerin tamamı aşılanana kadar eğitime ara verilmelidir. Gerekli tedbirlerin alınması, salgının yaygınlığı ve seyri göz önüne bulundurularak yüz yüze eğitim başlanacağı koşullar yeniden düzenlenmelidir. Öğrencilerimize, velilerimize ve tüm halkımıza karşı duyduğumuz sorumluluk bilinciyle yüz yüze eğitimin sağlıklı ve güven içinde yürütülebilmesi için aşının bir an önce başlaması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Kalabalık sınıflarda ders yapılması hastalığın önünü açtı

“Ülkemiz ve dünya pandemiyle mücadele ederken iktidarın salgın politikası yetersizdir ve güven vermemektedir” ifadelerini kullanan Arpat, “Eğitim emekçileri aşılanmadan yüz yüze eğitime başlanması eğitim emekçilerinin canının hiçe sayılmasıdır. Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının yüz yüze eğitime geçilmeden önce ‘Öğretmenler aşılanacak, listeler hazırlandı, e-nabızdan randevu alabilirler’ açıklamaları havada kalmıştır. Yüz yüze eğitim başlamasına rağmen köy okullarında görev yapan öğretmenler dışında aşı olabilen doğru düzgün öğretmen yoktur. Okullarda 25-30 kişilik gruplarla ders yapılmak zorunda kalındığından öğretmenler, öğrenciler ve velilerin hastalanmasının önü açılmıştır. İlk ve ortaokul düzeyinde öğrencilerin temizlik koşullarına ve birbirleriyle etkileşimini kontrol etmesi mümkün değil” dedi.

Salgın, yoksulluk, eşitsizlik artıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın riskin çok yüksek olduğu eğitim kurumlarında öğrencilerin, velilerin ve toplumun sağlığını tehlikeye attığını kaydeden Arpat, “Yüz yüze eğitim ile ilgili kararların açıklanmasından önce Milli Eğitim Bakanı kameralar önünde açıkçası şov yapmıştır. Pandemi nedeniyle birçok öğretmenimizin, öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir. Sağlık ve eğitim başta olmak üzere yaşamın her alanında sorunlar büyümektedir. Ülkemizde her geçen gün salgın, yoksulluk, eşitsizlik artmaktadır.  Milyonlarca çocuk eğitimden kopmakta” vurgusu yaptı.

Öğretmenler, öğrenciler ve veliler derhal aşılanmalı

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Gaziantep İl Temsilcisi Ali Arpat, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “AKP iktidarı salgını yönetmesi için bilim insanlarının ve demokratik kitle örgütlerinin uyarılarını dinlemelidir.  Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak Eğitim-İş Sendikamızın ‘Covid 19 dilekçe verme eylem kararını’ destekliyoruz; Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına çağrı yapıyoruz; eğitim emekçilerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin yaşam hakkının korunması için derhal aşılama yapılmalı.” Hüseyin Karataş-Gaziantepsabah

 
EĞİTİM İŞ BİRLEŞİK KAMU İŞ ALİ ARPAT EĞİTİM ÖĞRETMEN AŞI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu