>

Öğretmen Var İken Makine Mühendislerinin Öğretmen Olarak Atanma Önceliği Yanlıştır

Anadolu Eğitim Sen'den yapılan yazılı açıklamada;

Öğretmen Var İken Makine Mühendislerinin Öğretmen Olarak Atanma Önceliği Yanlıştır
Öğretmen Var İken Makine Mühendislerinin Öğretmen Olarak Atanma Önceliği Yanlıştır Admin

                                                        

Talim Terbiye Kurulu, Mühendislik mezunu ve sonradan alınan Pedagojik Formasyon belgesi ile yapılan atamaları eğitim fakültesi mezunu öğretmenler ile eş tutmakta ve mühendisleri öncelikli atama kategorisine koymaktadır. Nasıl ki; eğitim fakültesi mezunu öğretmenler mühendis olarak atanamıyorsa, mühendislerin de öğretmen olarak atanması yanlıştır. Konu ile ilgili Anadolu Eğitim Sendikası olarak MEB Talim ve Terbiye Kurulu’na başvurarak yeni bir düzenleme yapılmasını talep ettik.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 

 Sayı : 2187-21/6226                                                                                     Tarih:06/04/2021

 Konu: Öğretmen Atama Önceliği Hakkında

 

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞINA

 

 

    İlgi:  a) Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 Tarihli Öğretmenlik Alanları, Atama

                ve Ders Okutma Esasları başlıklı 9 Nolu Kararı

 

         Kurulunuzca "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları" isimli 9 sayılı kurul kararlarında süreç içerisinde farklı tarihlerde bazı değişiklikler yapılmıştır. Kurul kararına göre İnşaat Teknolojisi Alanına İnşaat Mühendisleri öğretmenlerin ihtiyacı karşılayacak başvurusu olmadığında 2. Öncelikli atanacağı anlaşılmaktadır. Ancak Kurul kararına göre makine mühendislerinin 1. öncelikli atandığı görülmektedir. Makine Teknolojisi alanında da (makine ve kalıp bölümü dahil) öğretmen başvurusunu yeterli olmadığında 2. Öncelikli olarak makine mühendislerinin atanması gerekmektedir.

          Genel anlamda öğretmen başvurusunun yeterli olmadığı durumlarda, Makine mühendisliği mezunlarının Bütün teknik öğretmenliklere ortalama 3 farklı mühendislik branşı 1. Öncelikli atamaya kaynak olacak şekilde düzenlenmiştir. Bu yanlıştan vazgeçilmelidir. Yılladır atanmayan teknik öğretmen mağduriyeti giderilmeden, formasyon satışı gençlere ümit aşılayan  bir pazar ekonomisine dönüştüğü bir zamanda kurul kararlarını yeniden gözden geçirmelidir. Yüz binlerce eğitim fakültesi mezunu öğretmen atanmayı beklemektedir. Ayrıca teknik öğretmen tanımının anlamını bulması açısından Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının öncelikli olması gerekliliktir.

           Konu ile ilgili yeni bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Düzenleme yapılarak sendikamızın bilgilendirilmesini talep etmekteyiz.

          Gereğini arz ederiz.

Anadolu Eğitim Sen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finalde
Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finalde
Olimpiyat tarihimizde ilk madalya
Olimpiyat tarihimizde ilk madalya