>

İYEP Başlıyor, Sınıf Öğretmenleri Mağdur!

MEB'in ek ders adaletsizliği, İYEP için öğretmen bulunamaması ve dahası...

İYEP Başlıyor, Sınıf Öğretmenleri Mağdur!
İYEP Başlıyor, Sınıf Öğretmenleri Mağdur! Admin

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü geçtiğimiz haftalarda İYEP'in ilkokul 3. sınıf öğrencileri için başlatılması kararı almıştı. Kararın oldukça geç alınması, program daha başlamadan aksaklık yaşanacağını kesinleştirdi.

 İYEP'te Türkçe ve Matematik derslerinde 3 modül toplamında 160 kazanım bulunmaktadır. Haftalık en fazla 10 ders İYEP yapılabildiği için 2020-2021 eğitim öğretim yılında eğer önlem alınmazsa kurs yarım kalacaktır.

 Öte yandan yıllardır DYK için ek hizmet puanı veren MEB, İYEP için de geçtiğimiz yaz aylarında çıkarılan yönetmelik ile hizmet puanı verilmeye başlanmıştı. Hizmet puanı hususundaki adaletsizlik kısmen giderilmiş, geriye dönük hizmet puanı verilmediği için bazı öğretmenler mağdur edilmişti.

Sınıf öğretmenlerinin mağduriyetindeki bir diğer neden ise ek ders ücreti. İYEP'te ek ders ücreti normal ödenirken DYK'da %100 artırımlı ödenmektedir. Dolayısıyla benzer kurslardaki ödeme farklılığı çok net bir hak gaspı oluşturmaktadır. Bu durum, bazı zamanlarda İYEP'te görevlendirilecek öğretmen bulunamamasına bile neden olmaktadır.

 Sınıf öğretmenleri MEB'den İYEP'i önemsemesi, geriye dönük hizmet puanı verilmesi ve ek ders ücretinin %150 artırımlı ödenmesini talep ediyor.

 Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, sınıf öğretmenlerinin her konuda üvey evlat statüsünden çıkarılması için çalışma yapmalıdır.

 Mebpersonel.com

İyep öğretmen Sınıf öğretmeni ek ders
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı
Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı
YİNE BİR KADIN HAYATTAN KOPARILDI
YİNE BİR KADIN HAYATTAN KOPARILDI