>

ANAYASA MAHKEMESİ LAİK EĞİTİM VE EMEĞE SAYGI YÜRÜYÜŞÜNE KATILANLARA VERİLEN CEZALARI HAK İHLALİ KARARI VERDİ

Eğitim İş Sendikası tarafından gerçekleştirilen 17-20 Aralık Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşüne katılanlara verilen disiplin cezalarına Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verdi.

ANAYASA MAHKEMESİ LAİK EĞİTİM VE EMEĞE SAYGI YÜRÜYÜŞÜNE KATILANLARA  VERİLEN CEZALARI  HAK İHLALİ KARARI VERDİ
ANAYASA MAHKEMESİ LAİK EĞİTİM VE EMEĞE SAYGI YÜRÜYÜŞÜNE KATILANLARA  VERİLEN CEZALARI  HAK İHLALİ KARARI VERDİ Admin

Eğitim İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada,

Sendikamız Eğitim-İş tarafından; o dönemde ülkemizin içinde bulunduğu baskıcı ortam, gündeme oturan yolsuzluk haberleri, saldırı altındaki Cumhuriyet değerleri ve eğitimin maruz kaldığı tahribat nedeniyle Muğla Yatağan’dan Ankara Tandoğan’a “Laik eğitim ve emeğe saygı” yürüyüşü düzenlemişti.

Yatağan, Aydın, İzmir, Manisa, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Ankara hattında gerçekleşen yürüyüşte, AKP’nin eski ortağı FETÖ ile arasında çıkan kavga sonucu 17-25 Aralık operasyonları adı altında kamuoyuna yansıyan yolsuzluklara da “yolsuzluğunuz yoksulluğumuzdur” diyerek tepki göstermiştik. Bunun üzerine iktidar tarafından sendikamız direkt olarak hedef alınmıştı.

17 Aralık 2014’de Muğla Yatağan’dan başlayan yürüyüşün, 20 Aralık 2014’te Tandoğan’daki kitlesel eylemle sonlandırılması planlanmıştı. Her yerde yaşanan baskı ve engelleme çabalarının sonucunda gelinen Tandoğan’da kitlesel eylemimize polis tarafından nedensiz ve orantısız müdahalede bulunulmuştu.
Saldırı sonucunda sendikamızın Anayasal bir hak olan gösteri hakkı engellenmiş, yüzlerce eğitim emekçisi biber gazı ve plastik mermilere maruz kalmış, aralarında sendika yöneticilerimizin de bulunduğu 100’e yakın eğitimci ise gözaltına alınmıştı.

Gözaltılar, ceza davaları sürecinin yanında yukarıdan gelen baskılarla eyleme katılan eğitim emekçileri hakkında ayrıca disiplin soruşturmaları açılmıştı.

Yıllarca süren yargılamalar sonucunda ceza davasından tam dört yıl sonra 14 Aralık 2017’beraat kararı çıkmıştı.

Disiplin soruşturmaları da ceza davaları gibi sendikamız tarafından takip edilmiş, idari süreç ve disiplin cezasına yargıda iptal davaları olumsuz sonuçlanan beş üyemize ilişkin olarak iç hukukta son merci olan Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştuk.

Anayasa Mahkemesi;

  • Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü hakkının ihlal edildiğine,   
  • Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere kararın ilgili mahkemelere gönderilmesine

karar verdi.

Böylece uzun sürse de haklılığımız tescil, hakkımız teslim edilmiştir.  

Eğitim-İş olarak;  yasal, anayasal ve evrensel haklarımızı kullanmaya, mücadelede cezalarla bizi yıldırmaya çalışanlara karşı direnmeye ve eğitim emekçilerinin daima yanında olmaya devam edeceğiz.

              MERKEZ YÖNETİM KURULU 

 

Karar için Tıklayınız. Layout 1 (resmigazete.gov.tr)

EĞİTİM İŞ LAİK EĞİTİM EMEĞE SAYGI YÜRÜYÜŞ CEZA ANAYASA MAHKEMESİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finalde
Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finalde
Olimpiyat tarihimizde ilk madalya
Olimpiyat tarihimizde ilk madalya