ÖĞRETİCİ: MEB 2023 EĞİTİM VİZYONUNA UYMUYOR

Bilindiği gibi 23 Ekim 2018’de 2023 Eğitim Vizyonu açıklanmış ve belirlenen takvim doğrultusunda hedeflerin gerçekleştirileceğini açıklanmıştı.

ÖĞRETİCİ: MEB 2023 EĞİTİM VİZYONUNA UYMUYOR
ÖĞRETİCİ: MEB 2023 EĞİTİM VİZYONUNA UYMUYOR Admin

Bilindiği gibi 23 Ekim 2018’de 2023 Eğitim Vizyonu açıklanmış ve belirlenen takvim doğrultusunda hedeflerin gerçekleştirileceğini açıklanmıştı. Ancak günümüzde birçok önemli konuda takvime uyulmadığını, gerekli adımların atılmadığını görmekteyiz.

2023 Eğitim Vizyonu takvimine göre şimdiye kadar gerçekleşmesi gereken Öğretmenlik Meslek Kanunu, elverişsiz koşullarda görev yapan öğretmen ve okul idarecileri için teşvik mekanizmasının kurulması, öğretmenlerin yatay ve dikey kariyer basamaklarının yapılandırılması, asgari ücretin altında görev yapan ücretli öğretmenlerin ücretlerinin iyileştirilmesi, okul yöneticilerinin özlük haklarının iyileştirilmesi ve bir uzmanlık alanı haline getirilmesi başta olmak üzere birçok konu hayata geçirilememiştir.

Hatta vizyon belgesinde ‘okul yöneticiliğine atamada yeterliliklere dayalı yazılı sınav uygulaması ve belirlenecek diğer nesnel ölçütler kullanılacaktır’ denmesine rağmen yakın zamanda değiştirilen MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği ile yazılı sınavın etkisi düşürülmüş, sözlü sınav ise yönetmelikte yerini korumuştur. Anadolu Eğitim Sendikası olarak da ilgili yönetmeliğin sözlü sınav başta olmak üzere ehliyet ve liyakati esas almayan maddelerini yargıya taşımıştık.

MEB’i kendi açıkladığı vizyon belgesi ve takvimine uymaya, paydaşlar ile bir araya gelerek giderek artan sorunlarımızın çözümünü hayata geçirmeye davet ediyoruz.

 

 

ANADOLU EĞİTİM SEN MEHMET ALPER ÖĞRETİCİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN ZİYA SELÇUK’TAN 23 NİSAN PAYLAŞIMI
BAKAN ZİYA SELÇUK’TAN 23 NİSAN PAYLAŞIMI
MEB ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ LİSE ÖĞRENCİLERİNE DERS ÖZETLERİ HAZIRLADI
MEB ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ LİSE ÖĞRENCİLERİNE DERS ÖZETLERİ HAZIRLADI