>

Bakan Ziya Selçuk'tan Uzaktan Eğitim Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Salgın döneminde uzaktan eğitimle

Bakan Ziya Selçuk'tan Uzaktan Eğitim Açıklaması
Bakan Ziya Selçuk'tan Uzaktan Eğitim Açıklaması Admin

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Salgın döneminde uzaktan eğitimle ilgi alt yapımızın daha da güçlendiğini belirten Selçuk, uzaktan eğitimin bundan sonraki süreçte her zaman hayatımızda olacağını açıkladı. 
EBA dijital platformunun dünya sıralamasında birinci olmasından dolayı, ne kadar doğru işler çıkarttıklarının daha fazla farkına vardıklarını belirtti.
Önümüzdeki süreçte salgın sona erse de, uzaktan eğitim kalıcı olarak hayatımızda olacak. Dijital çağda uzaktan eğitimin mutlak ihtiyaçlardan olmasının kaçınılamaz olduğunun altını çizdi. 

İşte Bakan Selçuk'un Sabah gazetesine yaptığı o röportajdan öne çıkan detaylar
Uzaktan eğitim dönemi, oluşturduğu güçlüklerin yanında büyük fırsatlar da getirdi. Bakanlığımız tarafından yıllardır gerçekleştirilmeye çalışılan eğitim-öğretim ortamlarının teknolojiyle bütünleştirilmesi çalışmaları için bir kaldıraç görevi gördü.
Bakanlığımızın hâlihazırda var olan altyapısı, uzaktan eğitimin başlaması ile daha da güçlendirilerek öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından daha sık kullanıldı. EBA platformu dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim sitesi haline geldi.

YÜZDE 77 KATILIM SAĞLANDI
Uzaktan eğitimde küçük yaş grubundaki öğrencilerimizde, gelişim düzeyinin getirdiği faktörlere bağlı olarak bazı zorluklar yaşandı. Ortaokul öğrencileri ise uzaktan eğitime daha kolay adapte oldu. Süreci daha kolay yönettik.
Eğitim yılı 1'inci dönemi itibarıyla; canlı ders düzenleyen öğretmen sayısı toplamı 884 bin 804 oldu. Öğrencilerin bu derslere katılım yüzdesi, ilkokul seviyesinde yüzde 66, ortaokul seviyesinde yüzde 73, lise seviyesinde yüzde 77 olarak gerçekleşti.
ÖNEMLİ İLERLEME KAYDETTİK
Erken çocukluk eğitiminde, sürece ailenin katılımı önemli. Salgın sürecinde bu noktada önemli ilerleme kaydettik. Aileler, çocuk gelişimi ve eğitiminde aktif rol aldılar ve bu konudaki bilinç düzeyi ve çocukların aileleriyle geçirdikleri nitelikli zaman önemli ölçüde arttı.
Ayrıca bu süreç bize bazı dersleri uzaktan eğitimle verebileceğimizi gösterdi. Bu durumun devam ettirilebileceğini düşünüyoruz. Eğer salgın olmasaydı yıllar alacak bir deneme sürecini aşmış olduk.

DÜNYAYA ÖRNEK
Türkiye, 184 ülkede 1.5 milyarın üzerinde öğrencinin yüz yüze eğitimden mahrum kalmasına da yol açan koronavirüs salgını nedeniyle milyonlarca öğrenciye ulusal çapta uzaktan eğitim başlatan dünyanın öncü ülkelerinden biri oldu.
Eğitim uygulamalarımız uluslararası düzeyde ilgi gördü. Bunlardan birisi Kovid-19 salgınının ilk günlerinde özel eğitim öğrencilerinin uzaktan eğitimlerine destek olmak üzere erişime açtığımız "Özelim Eğitimdeyim" mobil uygulamasına olan ilgiydi.

Bu uygulamaya OECD'den övgü geldi. OECD tarafından yayımlanan ve Quentin Vidal tarafından hazırlanan "Turkey: Özelim Eğitimdeyim (I Am Special, I Am iİn Education)" başlıklı raporda, geliştirmiş olduğumuz uygulama tanıtıldı ve diğer ülkelere örnek gösterildi.

Kaynak: Sabah 

MEB BAKAN ZİYA SELÇUK UZAKTAN EĞİTİM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı
Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı
YİNE BİR KADIN HAYATTAN KOPARILDI
YİNE BİR KADIN HAYATTAN KOPARILDI