>

KÖY ÇOCUKLARI MAĞDUR EDİLİYOR

Eğitim İş Antalya Şube Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yayımlayan Sadık Acar köy çocuklarının mağdur edildiğini belirtti.

KÖY ÇOCUKLARI MAĞDUR EDİLİYOR
KÖY ÇOCUKLARI MAĞDUR EDİLİYOR Admin

Finike’de bulunan Dağb, Yeşilköy, Ermez ve Çamlıbel köylerinden Arif Şehit Osman İlkokuluna haftada iki gün taşımalı eğitime giden öğrencilere, haftanın kalan üç günü için kendi köylerinde görev yapan imamın eşinin EBA destek noktasındaFinike İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kaymakamlık oluru da alınarak görevlendirildiği ortaya çıktı.                                

       Geçtiğimiz günlerde açıklanan, önümüzdeki aylarda 20.000 öğretmen ataması yapılacağı haberi üzerine atama bekleyen yüzbinlerce öğretmenin sokaklara çıkıp, bu sayıya ilaveten en az 40.000 öğretmen daha atanması için 81 ilde basın açıklamaları yaptığı bir dönemde böyle bir skandalın patlak vermesi tüm eğitimçevrelerinde yine hayal kırıklığına yol açtı. Bu skandal görevlendirmeye kılıf olarak da bu köy okullarının EBA destek noktası olarak belirlenmesi bulundu. Normal şartlarda EBA destek noktaları, bilgisayar ve internet imkanı bulunmayan öğrencilerin gelerek bu imkanlardan faydalandığı noktalar olup bu noktalara ayrıca bir öğretmen görevlendirmesi yapılmamaktadır                  

        Dolayısıyla görevlendirilmiş olan hanımefendinin oraya görevlendirilmesi ve kendisine neye göre ücret tahakkuk ettirildiği izaha muhtaç durumlardır. Ülkemizde yılını doldurmuş olan salgınla ilgili üzerine düşen hemen hemen hiçbir sorumluluğu tam olarak yerine getiremeyen Milli Eğitim Bakanlığı ve ona bağlı Milli Eğitim Müdürlükleri, iş kendilerine yakın kişilerin görevlendirilmeleri olunca ellerini çabuk tutmuş ve kılıfını dahazırlayarak bu görevlendirmeleri yapmıştır. Burada görev almakiçin yeterliliği olmayan, formasyon almamış, İlahiyat Fakültesi mezunu olan bu kişi haftada üç gün köy çocuklarının derslerine girmektedir. Söz konusu görevlendirmeyi yapan Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda hesap vermelidir. Bu kişinin hangi özellikleri bu görevlendirmenin yapılmasını sağlamıştır? Üniversitelerin eğitim ya da fen-edebiyat fakültelerinden mezun olmuş, formasyonu olan o kadar ataması yapılmayan öğretmen dururken bu şahsı ön plana çıkaran ne olmuştur?

        Derslere giren bu hanımefendi, değerlendirebilecekleri tek şansları iyi bir eğitim almak olan bu köy çocuklarına ne kadar fayda sağlayabilmektedir? Bu çocuklara vermesi gereken tüm ders bilgilerini, Cumhuriyetimizin Değerlerini ve Atatürkçülük konularını layıkıyla verebilmekte midir? Finike Milli Eğitim Müdürlüğü derhal bu sorulara cevap vermeli, şayet kamuoyunu tatmin edici cevaplar veremezse de bu görevlendirmenin sorumluları hesap vermelidir. 

         Eğitim-iş Sendikası olarak konunu takipçisi olacağımızı, yanlış eğitim politikaları sonucunda özellikle köylerde ve kırsal alanlarda okulların kapatılıp, öğretmenlerinden uzaklaştırılıp imam ya da eğitim-öğretim açısından vasıfsız diğer insanların eline bırakılan köy çocuklarımızın yanında olacağımızı ilan ediyoruz. 

          Ülkemizin hiçbir yerinde kaybedecek bir öğrencimiz bile yok. Çocuklarımızın hepsi çağdaş, laik, bilimsel, parasız ve kaliteli bir eğitimi hak ediyor.

 

 

                                                                                                              13.03.2021

                                                                                         Eğitim İş Antalya Şube Yönetim Kurulu

Eğitim İş Antalya Şube Sadık Acar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRETMENLER AŞI BEKLİYOR
ÖĞRETMENLER AŞI BEKLİYOR
GÖREVLENDİRME ŞUBE MÜDÜRLERİ
GÖREVLENDİRME ŞUBE MÜDÜRLERİ