Hasan Ali Yücel'i Ölümünün 60. Yılında Saygıyla Anıyoruz

Eğitim-İş Nevşehir Şube Başkanı ölümünün 60. yıldönümünde Hasan Ali Yüceli andı.

Hasan Ali Yücel'i Ölümünün 60. Yılında Saygıyla Anıyoruz
Hasan Ali Yücel'i Ölümünün 60. Yılında Saygıyla Anıyoruz Admin

 Eğitim-İş Nevşehir Şube Başkanı İbrahim DEMİR ölümünün 60. yıldönümünde Hasan Ali Yücel'ii andı.

Başkan Demir Kurtuluş Savaşı mücadelesinden sonra Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş ve gelişiminde eşine az rastlanan toplumsal bir dönüşüm sürecinin önemli mimarlarından birisi de Hasan Ali Yüceldir. Cumhuriyeti kuranlar çağdaşlaşmanın ve aydınlanmanın bağımsızlığın teminatı olduğunun bilincindeydiler.

Hasan Ali Yücel de ülke halkının bilgi ve düşünce düzeyini artırmayı amaç edinen Cumhuriyet Devriminin en önemli Milli Eğitim bakanlarından biridir. Milli Eğitim Bakanlığı dönemlerinde ve eğitimle ilgili yaptığı tüm çalışmalarda aklın ve bilimin ışığında tam bağımsız bir eğitim politikası ve yetişmiş insan gücü adına onlarca projeye imza atmıştır. Çeşitli eserlerin Türkçeleştirilmesi ya da Türkçeye çevrilmesi gibi çalışmalarla çağdaş dünya edebiyatının klasiklerini bize kazandırmıştır. Hasan Ali Yüceli anıtlaştıran ise en büyük projesi olan Köy Enstitüleridir. İsmail Hakkı Tonguç ile birlikte gerçekleştirilen bu projeyle yurdun çeşitli bölgelerinde toplam yirmi bir Köy Enstitüsü açılmış yapılan bu eğitim devrimi Cumhuriyetin ve çağın en önemli eğitim atılımı olarak tarihe geçmiştir.
 
Milli Eğitim Bakanlığından ayrılırken Göreve geldiğim gün ile görevden ayrıldığım şu an arasında öğretici ve öğrencileri birkaç misli artan ve gelişen eğitim ailesine en derin minnet ve hürmet duygularıyla veda etmekten mutluluk duyuyorum diyen Hasan Ali Yücelin döneminde herkesin eşit bir şekilde nitelikli eğitimden yararlanmasını sağlamak devletin temel göreviydi. Onun bakanlıktan ayrılmasının ardından eğitim politikalarından ödünler verilerek Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından geri adımlar atıldı. Özellikle AKP iktidarı döneminde uygulanan politikalarla eğitimin niteliği düşürüldü çağdaş bilimsel akılcı laik eğitim sistemine büyük bir darbe vuruldu. Bugün Benim ülküm yurdun cennet olması diyerek yurt sevgisini her şeyin üstünde tutan Hasan Ali Yücel gibi devlet adamlarına ve bilimin aydınlatıcı gücüne olan ihtiyaç her zamankinden fazladır. Hasan Ali Yüceli ölümünün 60. yılında sevgi ve minnetle anıyoruz dedi.

EĞİTİM İŞ NEVŞEHİR ŞUBE BAŞKANI İBRAHİM DEMİR HASAN ALİ YÜCEL
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SALGIN GÜNLERİNDE KÖY ENSTİTÜSÜ MODELİ UMUT OLDU
SALGIN GÜNLERİNDE KÖY ENSTİTÜSÜ MODELİ UMUT OLDU
KÖY ENSTİTÜLERİ’NİN 81. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ
KÖY ENSTİTÜLERİ’NİN 81. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ