>

Eğitim materyallerinden 'vergi almayın' talebi

Eğitimin her çocuk için anayasal bir hak olduğuna vurgu yapan Eğitim-İş Sendikası, Koronovirüs salgını sürecinde uzaktan eğitim için kullanılacak materyallerden vergi alınmaması önerisinde bulundu

Eğitim materyallerinden 'vergi almayın' talebi
Eğitim materyallerinden 'vergi almayın' talebi Admin

Yenigün gazetesinden Kerim Uğur'un haberine göre,İletişim hizmetlerine uygulanan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) oranlarının yüzde 10 olarak tespit edilmesinin ardından eğitim sendikası temsilcileri uzaktan eğitim için kullanılacak internetten vergi alınmaması önerisinde bulundu. Eğitim-İş Sendikası İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Cangı, Uzaktan eğitim sürecinin devam edeceğine dikkat çekerek, "Okulların bu dönem tam olarak açılacağını düşünmüyoruz. Zaten konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı da açıklamalarda bulunarak "Salgının seyri nedeniyle tüm sınıfların aynı anda tam zamanlı yüz yüze eğitime geçmesi kısa vadede mümkün görülmüyor" söyleminde bulundu. Bu durumda uzaktan eğitim devam edecek ve internet sıkıntısı yine gündeme gelecek. Bu sadece internet sıkıntısından ibaret değil. Bugün vergiler toplumun belini büküyor. En azından bu dönemde uzaktan eğitim için öğretmenlerin ve öğrencilerin kullanacağıbilgisayar, laptop, tablet, cep telefonu gibi ürünlerinde vergilerin alınmaması konusunda taleplerimiz var. Yani eğer bu eğitim devletin asli görevi ise bunu verirken de öğrencilerin ekonomik kayba uğramaması gerekiyor ve ekonomik durumu iyi olmayan insanlarda faydalanabilsin” diye konuştu.

 

KOTALI İNTERNET YETMİYOR

Öğrencilerin kullanması için devlet tarafından belli bir kotada internet verildiğine değinen Başkan Ahmet Cangı, “Devlet, öğrencilere internet veriyor ama bu internette sadece EBA'ya girişler için kullanıyor. Bugün öğrencilerin tamamına yakını EBA üzerinden derslere giremiyor. Farklı platformlarda eğitim görüyor ve verilen internet bu platformlarda kullanılamıyor. Geçerli olsa bile verilen kota az bir kota. Bir öğrencinin bir günde altı saat EBA’dan derse girdiğini düşünürsek bu verilen internet kotası yeterli gelmiyor. Bu konuda en azında vergiler düşürülerek cüzi miktarlara indirilmelidir” dedi.

 

Anayasanın 28. maddesini hatırlattı

Eğitim-İş Sendikası İzmir 2'Nolu Şube Başkanı Ahmet Cangı, Anayasanın 28. maddesini hatırlatarak şunları söyledi; “Anayasamızın da belirtildiği gibi ‘Her çocuk eğitimini tam yapabilmek için desteklenir ve korunur. İlköğretim parasız ve hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm çocuklar için hak ve zorunludur’ ilkesi uygulanmalıdır. Temennimiz ülkemizde internetin ücretsiz olmasıdır. Fakat ivedilikle yapılamıyorsa internetten vergi muafiyeti hemen uygulanabilir” 

Eğitim İş İzmir Şube Eğitim İş İzmir 2 NoluŞube Ahmet Cangı öğrenci tablet tabletbilgisayar kdv vergi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ramazan Bayramımız mübarek olsun
Ramazan Bayramımız mübarek olsun
GENEL BAŞKAN: `TÜM İSLAM ALEMİ’NİN RAMAZAN BAYRAMI MÜBAREK OLSUN.`
GENEL BAŞKAN: `TÜM İSLAM ALEMİ’NİN RAMAZAN BAYRAMI MÜBAREK OLSUN.`