>

Danıştay'dan Öğretmenlerin Hizmet Puanları ile ilgili Bir Karar Daha

Geçtiğimiz gün Türk Eğitim Sen tarafından açılan dava sonucunda Danıştay'ın verdiği kararı yayımlamıştık.

Danıştay'dan Öğretmenlerin Hizmet Puanları ile ilgili Bir Karar Daha
Danıştay'dan Öğretmenlerin Hizmet Puanları ile ilgili Bir Karar Daha Admin

Eğitim-Bir-Sen olarak, Haziran 2020 tarihinde Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle başarı, üstün başarı belgesi ve ödüle puan verilmesine rağmen teşekkür, takdir belgesi ve aylıkla ödüle puan verilmemesine ilişkin eksik düzenleme nedeniyle açtığımız davada, Danıştay, yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

Danıştay 2. Dairesi, kararında, “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda 6111 sayılı Kanun ile değişiklik yapılmadan önce alınan teşekkür belgesi, takdir belgesi ve aylıkla ödülün; başarı belgesi, üstün başarı belgesi ve ödül ile benzer nitelikte bulunduğu, teşekkür belgesi, takdir belgesi ve aylıkla ödül alan öğretmenlerin halen görev yapmakta olduğu hususları dikkate alındığında; başarı belgesi, üstün başarı belgesi ve ödül alan öğretmenlere ek hizmet puanı verilmesinin yanında, teşekkür belgesi, takdir belgesi ve aylıkla ödül alan öğretmenler için ek hizmet puanı verilmemesine yönelik eksik düzenlemede hukuka uyarlık görülmemiştir” gerekçesine yer verdi.

19.6.2020 tarihli ve 31160 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde hizmet puanının hesaplanması ekseninde bir kısım değişiklikler gerçekleştirilmişti. Sendika olarak, takdir-teşekkür-aylıkla ödül belgelerinin puanlama dışında tutulmasını mahkemeye taşımıştık.

Danıştay'ın Karar Metni 

eğitim sendika danıştay meb yönetmelik öğretmen atama yerdeğiştirme eğitimbirsen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRETİCİ: VERGİ DİLİM ORANLARI KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN %15’TE SABİTLENMELİDİR
ÖĞRETİCİ: VERGİ DİLİM ORANLARI KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN %15’TE SABİTLENMELİDİR
2021 Yılı YKS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı
2021 Yılı YKS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı