Bakan Selçuk '1 Mart' dedi ama Samsun'da 8 lise 15 Şubat'ta açılıyor

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 15 Şubat'ta bulaş riskinin az olduğu köy okullarının yüz yüze eğitime başlayacağını söyledi ancak Samsun'da 8 yoğun öğrencili lise de 1 Mart'tan önce 'taşımalı sistemle' eğitime başlatılıyor. Öğretmenler ve veliler tedirgin

Bakan Selçuk '1 Mart' dedi ama Samsun'da 8 lise 15 Şubat'ta açılıyor
Bakan Selçuk '1 Mart' dedi ama Samsun'da 8 lise 15 Şubat'ta açılıyor Admin

HedefHalk gazetesinde yer alan habere göre,Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, köy okullarının 15 Şubat'ta, ilkokul ve özel eğitim okulları ile 8. ve 12. sınıfların ise 1 Mart'ta yüz yüze eğitime başlayacağını açıkladı. Ancak Samsun'da 8 lise de  taşımalı sistemle eğitime, 15 Şubat'ta başlatılıyor. Samsun'da bu 8  lise, neden 1 Mart'tan önce açılıyor, eğitim camiası şaşkın. 

Köy okullarında yüz yüze eğitim 15 Şubat'ta, 1 Mart'da da 8 ve 12. sınıflar ile ilkokullar yüz yüze eğitime başlayacak. Ancak vaka sayısının artması durumunda tekrar eğitime ara verilebileceği belirtilirken, Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü, bulaş riskini artırabilecek bir karara imza attı. Liselerin 1 Mart'ta başlaması gerekirken, Samsun'da köylerde öğrencilerin taşımalı sistemle eğitim gördüğü 8 lise de, 15 Şubat'taki yüz yüze eğitime dahil edildi. Bazı öğretmenler ve veliler, her biri 500'er öğrencili aralarında Dikbıyık Anadolu Lisesi, Ağacagüney Lisesi ve Bahattin Sevim Köksal Anadolu Lisesi'nin bulunduğu 8 lisede 'Araçlarla öğrencilerin taşınmasının' riski artıracağını öne sürdü. 

KAFALARI KARIŞTIRAN KARAR 

Bakan Selçuk, "Köylerimizde salgının hiç olmadığı ya da düşük seyrettiği görüldüğünden çocuklarımızın eğitiminin daha fazla aksamaması için köy okullarımızı tüm kademelerde yüz yüze ve tam zamanlı olarak açıyoruz" derken, Samsun'da taşımalı eğitim verilen 8 lisenin diğer liseler gibi 1 Mart'ta neden açılmadığı da merak konusu oldu. 

BULAŞ RİSKİ KATLANACAK 

Türk Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, eğitim camiasının tedirgin olduğunu söyledi. Öğretmenlere yönelik aşılama takvimi açıklanmamışken, Samsun'da taşımalı sistemle eğitim veren liselerin yüz yüze eğitime başlama kararı almasının bulaş riskini katlayacağını belirten Kuruoğlu, "Öğretmenlerimiz, taşımalı sistemle eğitim verilen okullara servislerle öğrencilerle birlikte gidip geliyor.  Samsun'da mutasyonlu virüsün görüldüğü haberleri gelirken, öğretmenlere yönelik aşılama takvimi açıklanmamışken, öğrenci yoğunluğu fazla olan liselere yönelik alınan karar, eğitim camiasını ve velileri tedirgin etmiştir. Bu karar iyice düşünülmelidir "dedi. 

OKULLAR HAZIRLIKSIZ 

Birleşik Kamu İş Samsun İl Temsilcisi Rüstem Kara ise, korona virüs riskinin alınan kararla dahada katlanacağını söyledi. Taşımalı eğitim verilen köylerdeki liselerin yüz yüze eğitime başlamasının bulaş riskini katlayacağını belirten Kara, "Bahsedilen liselerin her birinde en az 500 öğrenci eğitim görüyor. Bu liselerde taşımalı eğitim yapılıyor. Yani yüzlerce öğrenci servisle okullara taşınacak. Öğretmenlere yönelik aşılama takvimi açıklanmamışken, alınan bu karar riski dahada katlayacak. Riski gözönünde bulundurarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü gerekeni yapmalıdır. Yüzyüze eğitim konusunda okullar hazırlıksız. Yeterli tedbirler alınmadan açılırsa, felaket olur. İl Hıfzısıhha Kurulu, söz konusu 8 lise ile ilgili karar alırsa liseler 1 Mart itibariyle açılabilir. Burada Samsun Valiside devreye girmelidir " dedi. 

Vali Zülkif Dağlı 


1 Mart'ta açılsın talebi 

Eğitim sendika temsilcileri, taşımalı eğitimle yüz yüze eğitime başlayacak 8 lisede, korona virüs riskinin daha yüksek olacağına dikkati çekerek, söz konusu liselerin 15 Şubat'ta değil, 1 Mart'ta açılmasını istedi. 

​​​​​​​

MEM Coşkun Esen 

Bakan Selçuk 'liseler 1 Mart açılacak dedi, ama Samsun'da 8 lise 15 Şubat'ta yüz yüze eğitime geçiyor. Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Kuruoğlu ve Birleşik Kamu İş İl Temsilcisi Kara, Samsun Valisi Dağlı ve İl Milli Eğitim Müdürü Esen'e çağrı yaparak kararın gözden geçirilmesini talep etti. 

Haber: Zekeriya FIRAT 

eğitim iş samsun eğitim yüz yüze köy okul lise ilkokul taşımalı koronavirüs sendika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN ZİYA SELÇUK’TAN 23 NİSAN PAYLAŞIMI
BAKAN ZİYA SELÇUK’TAN 23 NİSAN PAYLAŞIMI
MEB ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ LİSE ÖĞRENCİLERİNE DERS ÖZETLERİ HAZIRLADI
MEB ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ LİSE ÖĞRENCİLERİNE DERS ÖZETLERİ HAZIRLADI