MEB Araştırması: 1.1 Milyon Öğrencinin İnterneti Yok

MEB'in araştırmasına göre Türkiye'de 1.1 milyon öğrencinin internete erişimi yok.

MEB Araştırması: 1.1 Milyon Öğrencinin İnterneti Yok
MEB Araştırması: 1.1 Milyon Öğrencinin İnterneti Yok Admin

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı araştırmaya göre Türkiye'de 1.1 milyon öğrencinin internete erişimi yok. Bununla birlikte Öğrencilerin yüzde 13'ü pandemi döneminde çevrimiçi derslere katılamadı.

1 milyon 78 bin öğrencinin internete erişimi olmadığını gösteren araştırmada 227 bin öğrencinin de televizyonu dahi yok. Araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 1,5’i televizyonu ve interneti olmadığı için ders anlatımlarını takip edemedi, öğrencilerin yüzde 7,1’i de internete erişimi olmadığı için canlı derslere katılamadı. Öğrencilerin yüzde 4,4’ü ise canlı ders yapılmadığını açıkladı. Derslere katılamayan öğrencilerin toplamı yüzde 13 seviyesinde olduğu bildirildi.

Bakanlığın araştırmasında öğrencilerin yüzde 24'ünün derslere katılmadığı bilgisine ulaşıldı. 3 milyon 645 bin çocuğun uzaktan eğitimle ilgili derslere girmediği, giren çocukların da yüzde 23’ünün tamamen tüm derslere katıldığı ve yüzde 53,3’ünün de bazı derslere katıldığı görülüyor. Böylelikle öğrencilerin yaklaşık yüzde 50’si EBA Tv ve uzaktan eğitim imkanlarından faydalanamıyor.

EBA TV Lise kanalında yayınlanan ders videolarının takip edilme durumu incelendiğinde; öğrenciler tarafından takip edilme oranının yüzde 82, öğretmenler tarafından takip edilme oranının yüzde 83 oldu. Okul yöneticilerinin yüzde 72’si canlı derslerde görevlendirilecek öğretmenlerin belirlenmesinde sıkıntı yaşamadığını, öğretmenlerin de yüzde 74’ü canlı ders yaptıklarını belirtti. Okul yöneticilerinin yüzde 28’i, genel olarak canlı derslerde görevlendirilecek öğretmenlerin belirlenmesinde sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Öğrencilerin yüzde 76’sı canlı derslere katıldıklarını, velilerin ise yüzde 80’i çocuklarının yapılan canlı derslerin bazılarına veya tamamına katıldığını bildirdi. EBA’ya ilişkin olarak öğretmenlerin yüzde 75’i, öğrencilerin ise yüzde 62’si EBA ders içeriklerini yeterli bulduklarını söyledi. Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin alternatifi olduğunu düşünen öğretmen ve okul yöneticisi sayısı yüzde 50’nin altında kaldı. Destekleme ve yetiştirme kurslarının uzaktan eğitim yoluyla verilmesi önerisine katılım oranı ise yüzde 50’yi bulmadı. Bazı derslerin sınavlarının internet üzerinden yapılabileceğine ilişkin ifadeye öğrenci katılım oranı yüzde 30, öğretmen katılım oranı yüzde 40, okul yöneticilerinin katılım oranı ise yüzde 56 oldu.

Kaynak:tamgaturk
meb araştırma interneti öğrenci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN ZİYA SELÇUK’TAN 23 NİSAN PAYLAŞIMI
BAKAN ZİYA SELÇUK’TAN 23 NİSAN PAYLAŞIMI
MEB ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ LİSE ÖĞRENCİLERİNE DERS ÖZETLERİ HAZIRLADI
MEB ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ LİSE ÖĞRENCİLERİNE DERS ÖZETLERİ HAZIRLADI