Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu Üyelerinin Maaşlarını Açıkladı

Memur maaş zamlarının açıklanmasının ardından, sendikaların yöneticilerinin maaşlarının açıklanması talebi de gündemdeydi. Eğitim Sen’in yöneticilerinin maaşlarını açıklamasının ardından Eğitim İş’ten de bu yönde bir adım gerçekleşti ve yönetici maaşları açıklandı.

Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu Üyelerinin Maaşlarını Açıkladı
Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu Üyelerinin Maaşlarını Açıkladı Admin

Mektepli Gazetede yer alan habere göre,Memur maaş zamlarının açıklanmasının ardından, sendikaların yöneticilerinin maaşlarının açıklanması talebi de gündemdeydi. Eğitim Sen’in yöneticilerinin maaşlarını açıklamasının ardından Eğitim İş’ten de bu yönde bir adım gerçekleşti ve yönetici maaşları açıklandı.

Yüksek maaşlar aldıkları söylemiyle gündeme gelen hükümete yakın sendikalardan bu konuda henüz bir açıklama gelmese de, hükümet tarafından daha önce yetkili sendika ilan edilen Eğitim Bir Sen Genel Başkanı’nın maaşının 20 Bin TL’nin üzerinde olduğu bilgisi de farklı kaynaklar tarafından bugün dile getirildi.

Eğitim İş sendika başkanları ve yöneticileri hakkında en çok merak edilen maaş konusundaki soru işaretleri gidermek üzere Mektepli Gazete’ye açıklama yaptı.

İŞTE EĞİTİM İŞ’İN MAAŞ BORDROLARI:

Yıllardır bağımsız bir devlet kurumu olma işlevini yitiren Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sokaktaki sefalete rağmen komik bir enflasyon rakamı açıklamıştır. TÜİK'e göre aralık ayında enflasyon yüzde 1,25 iken, yıllık enflasyon ise sadece 14,6 olarak gerçekleşmiştir. Açıklanan bu gerçek olmayan rakam, geçen yıl yandaş konfederasyon ve hükümet eliyle düzenlenen TİS'e göre memurların ve memur emeklilerin alacağı zammı da belirlemiştir. TÜİK'in çizdiği bu tablo ve geçen yılki rezil TİS'e göre kamu emekçisi yüzde 7,36, bağkur ve SGK emeklisi yurttaşlar ise sadece yüzde 8,36 zamla yaşamaya çalışacaktır.

Kamu çalışanları yoksulluk sınırının altında bir ücrete mahkûm edilirken, yetkili kamu çalışanları sendikalarının yönetim kurulu üyelerinin dudak uçuklatan maaşlar alması, kendilerine lüks makam araçları tahsis etmeleri tam anlamıyla bir ihanettir.

Sendika yöneticiliğini zenginleşme aracı olarak görenler, temsil ettikleri emekçilerin hakları için mücadele edemezler.

“Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu Üyelerinin maaşları tüzüğümüzün, “Organlara Seçilenlerin Güvenceleri” başlıklı 46. Maddesi’nde aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Sendika merkez ve taşra organlarına seçilenlerden;

  1. a) Genel Kurullarca, resmî görevini bırakıp, profesyonel olarak çalışmalarına karar verilenlerden, aylık

ve özlük hakları işverence ödenmeyenler,

  1. b) İşverence, sendikadaki yönetim görevini yürütemeyecek biçimde bir başka yere atananlardan Merkez Yönetim Kurulunca, görevinden ayrılıp sendikadaki görevlerini profesyonel olarak sürdürmeleriuygun görülenler, bu görevleri süresince, aylık ve öteki özlük haklarını sendika bütçesinden aynenalırlar.”

Yandaş sendikaların astronomik maaş alan yöneticilerinin kamu çalışanları ve eğitim emekçileri için hakkaniyetli bir zam mücadelesi vermeyeceği açıktır demiştik.

Sendika yöneticilerinin aldığı ücretleri şeffaf olan Eğitim-İş, eğitim emekçisi için gerçek ve tek mücadele cephesidir.

İŞTE EĞİTİM İŞ YÖNETİMİNİN BORDROLARI


 

EĞİTİM İŞ MYK MERKEZ YÖNETİM KURULU MAAŞ SENDİKA YÖNETİCİ
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Resmİ işsizlik oranları, enflasyon İle ekonomİde yaşanan sıkıntılar  büyüyerek devam  etmektedir
Resmİ işsizlik oranları, enflasyon İle ekonomİde yaşanan sıkıntılar büyüyerek devam etmektedir
ÖSYM’den Öğretmenlere Yeni Sınav Görevi
ÖSYM’den Öğretmenlere Yeni Sınav Görevi