“Vakıf, Dernek ve Cemaatlere Bağlı Kuruluşlar Seçmeli Ders Seçimi Kampanyaları Düzenliyor”

Eğitim İş Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir yayımladığı basın açıklamasında "Vakıf, dernek ve cemaatlere bağlı kuruluşlar dini içerikli derslerin seçilmesi için Afişlerle yoğun bir kampanya yürütmektedir" dedi.

“Vakıf, Dernek ve Cemaatlere Bağlı Kuruluşlar Seçmeli Ders Seçimi Kampanyaları Düzenliyor”
“Vakıf, Dernek ve Cemaatlere Bağlı Kuruluşlar Seçmeli Ders Seçimi Kampanyaları Düzenliyor” Admin

Milli Eğitim Bakanlığı, görevlerini Diyanet İşleri Başkanlığı'na, bazı vakıf ve derneklere bırakmış durumda. Türk Millî Eğitiminin Temel Amaçları ve Genel İlkelerinden hergün biraz daha  uzaklaşılmaktadır.

MEB, her ne kadar seçmeli derslerin öğrencilerin ilgi ve isteklerine göre belirlenmesi gerektiğini ifade etse de geçtiğimiz yıllar içinde eğitimde yaşanan yoğun siyasal kadrolaşmanın ve yandaş atamaların bir sonucu olarak bazı dini içerikli derslerin seçilmesi için öğrenci ve velilerin yönlendirilmeye çalışıldığı açıktır.    Nevşehir'de bir dernek tarafından bastırılan ve  bilbortlara asılan afişte "Kuran'ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçilmesi durumunda iki dünyada faydalı olacağından  söz edilmektedir. Bu nasil bir anlayış sadece haftalık ders çizelgesinde bulunan derslerden 3 tanesini seçmek ahirette ne fayda sağlar acaba.

Diğer dersleri seçmenin zararları ne onlarıda açıklasalarda  öğrensek bari . "Kuran'ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçilmesi için faaliyet sürdüren  dini dernek  vakıf  ve cemaatler ülkenin eğitim politikasının belirlenmesinde etkin olmak içinde oldukça yoğun bir çaba içerisindeler.

Türk Milli Eğitimi’nin ve öğrencilerimizin gelecekleri ve eğitim faaliyetleri üzerinde kararlar alma haklarını kendilerinde buldukları, bilbortlardaki  afişlerle ,sosyal medya hesaplarındaki   paşlaştıklarıyla hiç çekinmeden bu faaliyetleri yürüttükleri ortadadı. Milli Eğitim başta olmak üzere diğer cemaat ve dernekler  hangi öğrencinin hangi dersi seçeceğine karışmamalı, öğrencilerin kendi istek ve yetenekleri doğrultusunda seçim yapma özgürlüğünü kullanmasına müsaade etmelidir..

Çağdaş ve muasır  medeniyet seviyesine ulaşmak için Eğitimin şu özellikleri göz ardı  edilmemelidir.

Eğitim ulusal olmalı,bilimsel olmalı,laik olmalı,karma olmalı ve uygulamalı olmalıdır. Dinsel söylem ve semboller kamusal yaşam alanında gittikçe daha görünür hale gelirken Cumhuriyet’i laikliği çağrıştıran sembolleri ve törenler çeşitli taktiklerle görünmez hale getirilmektedir.

Eğitim sistemimiz; bilimsellikten, araştırmacılıktan, sorgulayıcı yaklaşımdan, sanattan, spordan ve üretimden uzaklaşarak, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini hızla bir karanlığa doğru sürüklemektedir. Laik dünya görüşünün yerine dinsel dünya görüşünün geçmekte olduğunu söyleyebiliriz.  Veli ve öğrenciler adına ders seçen okul yöneticileri, suç işlediklerini bilmeli ve ona göre hareket etmelidir.

Seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde hangi nedenle olursa olsun, mağdur edilen veli ve öğrencilerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor; eğitim politikalarına ilişkin her konuda olduğu gibi, bu konuda da her türlü siyasal ve ideolojik yönlendirmenin karşısında duracağımızın, seçmeli derslerin belirlenmesi sürecini yakından takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

egitimis nevsehir seçmeli ders
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN ZİYA SELÇUK’TAN 23 NİSAN PAYLAŞIMI
BAKAN ZİYA SELÇUK’TAN 23 NİSAN PAYLAŞIMI
MEB ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ LİSE ÖĞRENCİLERİNE DERS ÖZETLERİ HAZIRLADI
MEB ORTAÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ LİSE ÖĞRENCİLERİNE DERS ÖZETLERİ HAZIRLADI