KABUL ETMİYORUZ...

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Antalya İl Temsilcisi Fatin ILTAR yaptığı basın açıklamasında,

KABUL ETMİYORUZ...
KABUL ETMİYORUZ... Admin

TÜM KAMUOYUNU VE EMEKÇİLERİ SEFALET ORANLARINA KARŞI BİRLİKTE HAREKET ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ !

TÜİK, 2020 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %1,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre enflasyonun %14,60 olduğunu iddia etti. İddia diyoruz çünkü, TÜİK halka gerçekleri açıklamakla yükümlü bir kurum olması gerekirken, verileri ayarlama kurumuna dönüşmüş durumdadır. Markette, manavda, pazarda, 5 TL olan ürünün fiyatı TÜİK verilerinde 1 TL olarak gösterilmiştir.

Markette, pazarda gıda ürünlerinde fiyatları son bir yılda %3lara varan artış gösteriştir. Son bir yılda doğalgaza %34, elektriğe %33 oranında zam gelmiştir.                                               

İktidarın istediği şekilde açıklanan enflasyon oranı ile yıl boyunca yaşanan zamlar ve harcama oranları karşılaştırıldığında, gerçek enflasyonun %14,6 değil daha fazla olduğu görülmektedir. 

İktidar, devlet kurumlarının her birinden 4 maaş alan bürokratlara para bulurken, yurt dışındaki faiz lobilerine milyarlarca dolar öderken, bir avuç müteahhitte kıyak çekerken, geçilmeyen köprülerin, uçmayan yolcuların garantili ödemelerini yaparken memurun ve emeklinin yüzde 7,36 zamma muhtaç edilmesini kamu emekçiler olarak kabul etmiyoruz.

AKP iktidarının; ekonomik kriz ve pandemi salgınının ağır şartlarında asgari yaşam mücadelesi veren kamu emekçilerine, emeklilere ve işçilere acı reçete dayatmasını kabul etmiyoruz. 

Enflasyonun %14,6 olduğu, asgari ücrete %21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda kamu emekçilerinin maaşları %3+4,36 oranı ile sefalet koşullarına mahkûm edilmesi en hafif tabirle vicdansızlık ve adaletsizliktir.

2019 Ağustos’unda Hükümet ile Memur-Sen, kapalı kapılar ardında danışıklı satış sözleşmesi imzaladı. Kamu emekçilerini sefalet ücretine mahkum etikleri yüzdelik dilimleri de Hakem Kuruluna ilan ettirilmişti. O gün katakulli yaparak kamu emekçilerini masada satan, sözleşmeyi tarihi bir başarı olarak sunan sözde konfederasyon bugün tarihi bir rezalete imza attığını, hem yaptığı itirazla hem de sebep olduğu sefalet zamlarıyla göstermektedir.

TÜİK, sepet oyunları ile enflasyonu düşük hesaplayarak, AKP iktidarının yol açtığı yüksek enflasyonun gizlenmesine çanak tutmakta ve faturayı emekçilere ödetmektedir. Halkın cebine yansıyan gerçek enflasyon yüzde 29,9’dur. 

Milyonlarca kamu emekçisi, emeklisi ve ailelerinin kayıplarının giderilmesini sağlayacak koşullar şunlardır:

Kamu çalışanlarımızın kayıpları telafi edilmeli,  toplu sözleşme masası yeniden kurulmalı ve memurlarımıza ve tüm çalışanlara yüzde 30 oranında ek zam verilmelidir.

Emekçilerin, emeklilerin ve tüm çalışanların temel ekonomik sorunları arasında yer alan işsizlik, enflasyon, hayat pahalılığı, yoksulluk, yüksek borçluluk gibi sorunlara kalıcı çözümler için kamucu politikalara dönülmelidir.

Asgari ücretle çalışanlardan vergi alınmamalıdır.

Vergi dilimleri yüzde 15’ten yüzde 10 düşürülmelidir ve sabit tutulmalıdır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; sözde toplu sözleşme zammı ile enflasyon karşısında korkunç bir ezilme yaşayan tüm kamu emekçilerini insanca yaşamaya yetecek ücret talebine sahip olmaları için AKP iktidarına meydanlardan haykırıyoruz.

                                                          Fatin ILTAR

                                               Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Antalya İl Temsilcisi    

BİRLEŞİK KAMU İŞ ANTALYA FATİN ILTAR MEMUR ZAM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Resmİ işsizlik oranları, enflasyon İle ekonomİde yaşanan sıkıntılar  büyüyerek devam  etmektedir
Resmİ işsizlik oranları, enflasyon İle ekonomİde yaşanan sıkıntılar büyüyerek devam etmektedir
ÖSYM’den Öğretmenlere Yeni Sınav Görevi
ÖSYM’den Öğretmenlere Yeni Sınav Görevi