ZORUNLU SEÇMELİ DERSE EĞİTİM İŞ’TEN TEPKİ

MEB, ortaokullar ve liseler için seçmeli ders tercihlerinin 4-22 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacağını açıklarken, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden okul müdürlerine whatsapp üzerinden mesaj gönderildi. Açıklamada, öğrencilerin seçmeli ders konusunda dini derslere yönlendirilmesi gerektiği yer aldı.

ZORUNLU  SEÇMELİ DERSE EĞİTİM İŞ’TEN TEPKİ
ZORUNLU  SEÇMELİ DERSE EĞİTİM İŞ’TEN TEPKİ Admin

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokullar ve liseler için seçmeli ders tercihlerinin yapılacağı tarihi açıkladı. 4-22 Ocak tarihleri arasında başlayacak bu süreç öğrenciler ve veliler tarafından merakla beklenirken, Bornova'da bu konuyla ilgili tepki uyandıracak bir olay yaşandı.

Eğitim İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Cangı'nın gazetemize ulaştırdığı bilgiye göre, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okul müdürlerine, öğrencilerin seçmeli ders konusunda dini derslere yönlendirilmesi gerektiği hakkında bir mesaj gönderildi. 

'TEMEL DİNİ BİLGİLER GİBİ DERSLERİN SEÇİMİNDE ÖNCÜ OLMANIZI BEKLİYORUZ'

Mesajda, "Sayın müdürlerim hepinize hayırlı günler diliyorum. Malumunuz olduğu üzere 04-22 Ocak tarihleri arası, seçmeli derslerin belirlenmesi sürecidir. Bu süreçte özellikle 4-5-6-7-8-9-10 ve 11. Sınıflarda okuyan öğrencilerin ders seçiminde rehber öğretmenleri, sınıf öğretmenleri, okul müdürleri ve veliler belirleyici olacaktır. Evlatlarımızın milli, manevi ve ahlaki açıdan donanmaları ve yetişmeleri için mutlaka doğru seçim yapmalarına yardımcı olalım. Bu konuda siz sayın ilçe müdürlerimizin rolü de belirleyici olacaktır. Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler derslerinin seçiminde desteklerinizi ve öncü olmanızı bekliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Gönderilen slaytın 9. sayfası

'LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMDEN UZAKLAŞIYORUZ'

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Cangı, "Bu olay laik ve bilimsel eğitimden uzaklaştığımızın kanıtıdır.Çağdaş, bilimsel ve laik eğitimi savunan bir sendika olarak, bu seçmeli derslerde okul idaresi ya da başkaları tarafından yönlendirme yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Veli ve öğrenci tarafından kararlaştırılan seçmeli ders seçiminde, bu özgürlüğün açılması gerekir. Bir baskı olmaması gerekir, burada ise açık bir dayatma var. Bilimsel ya da akademik derslerin seçilmemesi, sadece ahlak derslerinin seçilmesi için bir yönlendirme var. Bu yazı İlçe Milli Eğitim'den yollanmış ve ona da muhtemelen İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden geldi. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız " diye konuştu.

CANGI:TEPKİLERİMİZ SONUÇ VERDİ

Ahmet Cangı yaptığı açıklama da Eğitim İş olarak verdikleri haklı tepki sonucunda olması gerektiği şekilde seçmeli ders seçiminin veli ve öğrencilerin istekleri dikkate alınarak yapılması gerektiği mesaj ile okul müdürlerine iletildi.

Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden okul müdürlerine gönderilen son mesajşu şekilde

Sayın Müdürlerim Hepinize hayırlı hafta sonları diliyorum. 
Bornova ilçesi olarak geçtiğimiz süreçte akademik, sportif ve  birçok alanda  ulusal ve uluslararası başarılara hepbirlikte imza attık. Bu süreçte öğrencilerimize gereken desteği hepbirlikte  verdik vermeye de devam edeceğiz. Seçmeli dersler konusunda da bu anlamda başta öğrenci ve velilerimiz olmak üzere onların tercihlerini ön plana çıkardık. Bu süreçte de öğrenci ve velilerimizin taleplerinin dikkate alınarak hareket edilmesi önemlidir.  Bu bağlamda gereken hassasiyetin gösterilmesini önemle rica ederim.

Eğitim İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet CANGI,Eğitim İş olarak laik,bilimsel,kamusal,bilimsel eğitimden yana tavır almaya devam edeceğiz dedi.

 
eğitim iş izmir AHMET CANGI SEÇMELİ DERS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Betül YAPRAKCI     2021-01-03 Din insanın özeli' dir istediği gibi yaşar, bunu Yüce tanrı bile böyle yaratmıştır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SALGIN GÜNLERİNDE KÖY ENSTİTÜSÜ MODELİ UMUT OLDU
SALGIN GÜNLERİNDE KÖY ENSTİTÜSÜ MODELİ UMUT OLDU
KÖY ENSTİTÜLERİ’NİN 81. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ
KÖY ENSTİTÜLERİ’NİN 81. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ