EĞİTİM İŞ İSTANBUL 4 NOLU ŞUBE:AÇLIK VE YOKSULLUK HALKIMIZIN KADERİ DEĞİLDİR!

Eğitim İş Sendikası İstanbul 4 Nolu Şube Yönetim Kurulu adına Şube Başkanı Alkoç Turan Başgönül tarafından yapılan yazılı açıklamada,

EĞİTİM İŞ İSTANBUL 4 NOLU ŞUBE:AÇLIK VE YOKSULLUK HALKIMIZIN KADERİ DEĞİLDİR!
EĞİTİM İŞ İSTANBUL 4 NOLU ŞUBE:AÇLIK VE YOKSULLUK HALKIMIZIN KADERİ DEĞİLDİR! Admin

Eğitim İş Sendikası İstanbul 4 Nolu Şube Yönetim Kurulu adına Şube Başkanı Alkoç Turan Başgönül tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

28/12/2020 tarihinde asgari ücret 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak oy çokluğu ile belirlenmiştir. Bu oy çokluğu; asgari ücretle geçinen vatandaşlarımızın -sayısı resmi olarak açıklanmasa da on milyon- onurlarına zarar vermiştir. Bu vatandaşlarımızın sayısı, aileleri veya yakınlarıyla birlikte milyonlara ulaşmaktadır ki bu da bu kadar çok insanın mağdur olması anlamına gelmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu “bekâr bir işçi için” hesaplanan yaşama maliyetini Kasım 2020 itibariyle net 2.792 TL olarak açıklamıştır. Kalori hesaplaması ve yaşamsal ihtiyaçların bir kişi için “en alt düzeyde” tutarı budur. Açıklanan bu asgari ücret tutarı, insan hakları ile uyuşmamaktadır. Ülkemizdeki döviz kurunun durumu, dışa bağımlı üretim, zamlar ve yüksek enflasyon; özellikle pandemi dönemindeki gıda enflasyonu, vatandaşlarımızı temel gıdalara ulaşmada bir hayli zorlamaktadır. Bu şekilde; asgari ücretle çalışan velilerimiz, uzaktan eğitim masraflarını karşılamak şurada dursun, çocukların temel besin kaynaklarını temininde dahi sıkıntı yaşamaya devam edecektir.

Türkiye’de şu an açlık sınırı 2360 TL, yoksulluk sınırı ise 8165 TL olarak açıklanmıştır. Yapılan asgari ücret zammı, vatandaşlarımızı ölmeyecek kadar yaşamaya mahkûm etmiştir. 1 Ocak 2020’de asgari ücret 390 dolar iken, 1 Ocak 2021’de verilen %21 zam oranı ile birlikte asgari ücret dolar bazında 370 dolara karşılık gelmektedir. Bunun sorumlusu da her şeye yetkili olup hiçbir şeyden sorumlu olmayanlardır.

Öğretmen maaşı ile ilgili de toplu sözleşmelerdeki olumsuzluklar sonucunda öğretmen maaşı zamları da erimiş ve uzaktan eğitim şartlarında ek derslerde azalma olduğu gibi öğretmenlerimizin yaşamsal ihtiyaçlarında artışa ama bu ihtiyaçları giderecek maddi olanaklarında düşüşe rastlanmıştır. Velilerimizin aldığı asgari ücretler ve öğretmenlerimizin maaşları; insan onuruna yakışır, insan hakları temelinde, pandemi döneminde de temel yaşam ihtiyaçlarının tamamını sağlayacak biçimde aynı zamanda kişilerin psikolojik bütünlüklerine zarar vermeyecek bir zeminde oluşturmalı ve buna göre de düzenlenmeli; TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR! Eğitim emekçilerine verilecek zam oranının %5-7 arasında olacak olması kabul edilemez. Öğretmenlere ve tüm emekçilere seyyanen %50 zam ile birlikte sokaktaki enflasyona uygun olarak ivedilikle zam yapılmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, anayasal haklarına göre de maddi ve manevi olarak iyi  ve insana yakışır bir hayat sürmelidir. Bu onurlu yaşama hakkı vatandaşlarımızın en temel hakkıdır. Bu hak mücadelesinde vatandaşlarımızın yanındayız.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

eğitim iş istanbul 4 nolu şube Alkoç Turan Başgönül asgari ücret
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB'DEN ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ETKİNLİK KİTABI
MEB'DEN ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ETKİNLİK KİTABI
MEB'den, Öğretmenlere, Yöneticilere ve Öğrencilere Özel Rehber
MEB'den, Öğretmenlere, Yöneticilere ve Öğrencilere Özel Rehber