Aday Öğretmenlik Eğitim Programları Başlıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı aday öğretmen yetiştirme hizmet içi eğitim programını güncellendi

Aday Öğretmenlik Eğitim Programları Başlıyor!
Aday Öğretmenlik Eğitim Programları Başlıyor! Admin
Milli Eğitim Bakanlığı aday öğretmen yetiştirme hizmet içi eğitim programını güncellendi. Bakanlıktan yapılan duyuruya göre eğitimler 28 Aralık Pazartesi günü başlıyor.

Adaylık Eğitim Programı kapsamında açıklanana göre; aday öğretmen yetiştirme sürecinde adaylığı kaldırılan öğretmenlerin eğitimlerinde kullanılan 12 adet form, 3 adet forma dönüştürüldü ve MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemi) sistemi üzerinden çevrimiçi doldurulmasına olanak tanındı.

Öğretmen yetiştirme programı uzaktan eğitim seminerleri, aynı zamanda çevirimiçi olarak EBA’dan da erişime açıldı. Adaylık Eğitim programına, 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle ataması yapılan ve göreve başlayan aday öğretmenler ile bu tarihten önce ataması yapılan ve göreve başlayan ancak daha önce adaylık eğitimlerine hiç katılmayan aday öğretmenlerin, adaylık kaldırma sınavını hiç almamış aday öğretmenlerin ve Adaylık Kaldırma Sınavına katılarak başarılı olan ve Aday Öğretmen Yetiştirme Programı'nı tamamlamamış, ancak eksik eğitimleri olan öğretmenlerin katılması bekleniyor.

MEB Açıklaması:
Mahalli olarak düzenlenen Aday öğretmen yetiştirme hizmetiçi eğitim faaliyetleri Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen merkezi hizmetiçi eğitim programları ile yürütülecektir.
 
Aday öğretmen yetiştirme sürecinde adaylığı kaldırılan öğretmenlerin eğitimlerinde kullanılan toplamda 12 adet form, 3 adet forma dönüştürülmüştür.

Formlar dijitalize edilerek MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemi) sistemi üzerinden Aday Öğretmen Performans Değerlendirme Modülü’nde çevrimiçi olarak doldurulmasına imkân tanınmıştır.

Aday öğretmen yetiştirme programı uzaktan eğitim seminerleri çevirimiçi olarak EBA’dan erişime açılmıştır.
Ulusal ve uluslararası mesleki gelişim programları aday öğretmen yetiştirme programı eğitim kursları adı altında çevrimiçi olarak açılmıştır.

1- Bakanlığımızca 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle ataması yapılan ve göreve başlayan aday öğretmenler ile bu tarihten önce ataması yapılan ve göreve başlayanlardan daha önce adaylık eğitimlerine hiç katılmayan aday öğretmenlerin adaylık kaldırma sınavını hiç almamış aday öğretmenler Ek-1 program doğrultusunda merkezi olarak düzenlenecek "Aday Öğretmen Yetiştirme Uzaktan Eğitim Semineri" ve Aday Öğretmen Yetiştirme Uzaktan Eğitim Kurslarını tamamlamaları,
 
2- Adaylık Kaldırma Sınavına katılarak başarılı olan ve Aday Öğretmen Yetiştirme Programı'nı tamamlamamış, eksik eğitimleri olan öğretmenlerin Ek-4 denklik tablosuna göre eksik kalan eğitimlerini merkezi olarak düzenlenecek “Aday Öğretmen Yetiştirme Uzaktan Eğitim Semineri” hizmetiçi eğitim faaliyetine başvurarak tamamlamaları
 
3- Adaylık Kaldırma Sınavına katılmamış, Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nı tamamlamamış, eksik eğitimleri olan öğretmenlerin Ek-4 denklik tablosuna göre eksik kalan eğitimlerini güncellenen Ek-1 programa göre merkezi olarak düzenlenecek hizmetiçi eğitim faaliyetlerine başvuruda bulunarak tamamlamaları,
 
4- Adaylık Kaldırma Sınavına katılmamış, adaylık eğitimlerini tamamlamış öğretmenlerin güncellenen Ek-1 Aday Öğretmen Yetiştirme Programı eğitimlerinden muaf tutulması, ancak adaylık kaldırma sınavı güncellenen yeni programa göre yapılacağından sınava katılacak bu öğretmenlerin istemeleri hâlinde güncellenen Ek-1 programda yer alan hizmetiçi eğitim faaliyetlerine başvuruda bulunarak katılması gerekmektedir.
Adaylık Kaldırma Sınavına katılmış ancak başarılı olamamış aday öğretmenler
 
Eğitimlerini tamamlamış olanlar eğitimlerden muaf olarak tekrar Adaylık Kaldırma sınavına katılacaktır.
Eksik eğitimi olanlar Ek-4 denklik tablosuna göre eksik kalan eğitimlerini tamamlayarak Adaylık Kaldırma sınavına katılacaktır.

Ek-1 Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ve Ek-2 Uyum Programı'nda yer alan ve Bakanlığımızca merkezi olarak düzenlenen uzaktan eğitim kurslarına katılan ve başarılı olanların bu eğitimlerini yapmış sayılmaları,
 
Özel Öğretim Kurumlarında Adaylığı Kaldırılan ve “Uyum Programı”nı tamamlayan öğretmenlerin güncellenen Ek-2 Uyum Programı'ndan muaf tutulması,
 
Özel Öğretim Kurumlarında Adaylığı Kaldırılan ve “Uyum Programı”nda eksiği olan öğretmenlerin Ek-5 denklik tablosuna göre, hiç eğitim almamış olan öğretmenlerin ise eğitimlerini güncellenen Ek-2 programa göre merkezi olarak düzenlenecek hizmetiçi eğitim faaliyetlerine başvuruda bulunarak tamamlamaları gerekmektedir.
 
Aday öğretmen yetiştirme programı uzaktan eğitim kursları ile uzaktan eğitim seminerleri öğretmenlerimizin ilgi, ihtiyaç ve beklentileriyle çocuklarımızın ihtiyaçları doğrultusunda dinamik olarak güncellenerek öğretmenlerimiz desteklenecektir.

mebpersonel.com
 
aday öğretmen aday öğretmen aday öğretmen formları MEB ADAY ÖĞRETMEN EĞİTİM PROGAMI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB'DEN ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ETKİNLİK KİTABI
MEB'DEN ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ETKİNLİK KİTABI
MEB'den, Öğretmenlere, Yöneticilere ve Öğrencilere Özel Rehber
MEB'den, Öğretmenlere, Yöneticilere ve Öğrencilere Özel Rehber