Üniversitelerde Kişiye Özel Kadro İlanları Devam Ediyor

‘Kişiye özel kadro’ tartışmaları ile gündeme gelen Sağlık Bilimleri Üniversitesi, benzer bir ilan daha verdi. Üniversitenin, çoğunluğu profesör olmak üzere 407 öğretim üyesi alımı için açtığı kadro ilanına ‘bir kişiyi işaret ettiği’ iddia edilen özel başvuru şartları kondu.

Üniversitelerde Kişiye Özel Kadro İlanları Devam Ediyor
Üniversitelerde Kişiye Özel Kadro İlanları Devam Ediyor Admin

Her geçen yıl nitelikleriyle daha da tartışmalı hale gelen üniversitelerde, ‘bir kişiyi işaret ettiği’ iddia edilen akademik kadro ilanlarına yenisi eklendi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi, sekiz ay önce yayımladığı 240 kişilik ‘adrese teslim’ kadro ilanının ardından aynı uygulamanın bir benzerine daha imza attı. Öğretim Elemanı Alım İlanı açan üniversite, çoğunluğu profesör olmak üzere 407 öğretim üyesine kadro verileceğini duyurdu. 15 Aralık’ta yayımlanan ilana başvuru için sıralanan genel şartların yanına ayrıca her bir kadro için özel şartlar da sıralandı.

CHP Milletvekili Murat Emir, 407 öğretim elemanı alımı için yayımlanan ilanın birçoğunun adrese teslim olduğunu iddia etti. İlana başvuru için “Farklı anatomik bölgelerden ateş ölçüm teknikleri konusunda çalışmaları olmak” gibi birçok özel kriter olduğunu belirten CHP Milletvekili Murat Emir, “Sağlık Bakanlığı, liyakatsız uygulamalarına devam ediyor” dedi.

KEYFİYET ÖN PLANDA

İlanın özel şartlarına bakıldığında, ‘kişiye özel tariflerin yapıldığını’ savunan Emir, konuyu TBMM’ye taşıdı. Benzer uygulamanın sekiz ay önce de yapıldığını anımsatan Emir, “Kadro atamalarında keyfiyet, eş-dost ve ahbap ilişkisi ön plana çıkıyor” ifadesini kullandı.

ARKASINDAN DOLANDILAR

Akademik kadroların belirlenmesinde liyakata bakılmadığını ve basit bir araştırma ile bile tarif edilen özelliklere göre kimlerin atanacağının anlaşılabileceğine dikkat çeken Emir, şöyle konuştu:

Birgün' den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre; “İlanda çok net bir şekilde unvan verilecek kişilerin özellikleri tarif ediliyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile işbirliği yapan devlet hastanelerinde bu şekilde seçilmiş kişilere profesörlük unvanı verilmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, liyakatı hiçe sayarak yüzlerce kişiye profesörlük veriyor ve bu kişiler çoğunlukla da yandaşlardan, biat edenlerden seçiliyor. Yönetmeliğin arkasından dolanarak hazırlanan bu ilandan vazgeçilerek liyakata dayalı bir atama anlayışının hâkim olmasını bekliyoruz.”

üniversite sağlık bilimleri tıp fakültesi akademisyen kadro atama kişiye özel CHP Murat Emir kriter yök tbmm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB'DEN ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ETKİNLİK KİTABI
MEB'DEN ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ETKİNLİK KİTABI
MEB'den, Öğretmenlere, Yöneticilere ve Öğrencilere Özel Rehber
MEB'den, Öğretmenlere, Yöneticilere ve Öğrencilere Özel Rehber