Canlı derslere katılım yüzde 30 civarında!

Eğitim İş Sendikası Ali Arpat, MEB 2021 bütçesi konusunda açıklama yaptı.

Canlı derslere katılım yüzde 30 civarında!
Canlı derslere katılım yüzde 30 civarında! Admin

Arpat, Milli Eğitim Bakanlığı 2021 yılı bütçesinin 211 milyar 993 milyon 156 bin lira olarak belirlendiği açıklarken, “Covid–19 tedbirleri alınırken aynı zamanda eğitimin sürekliliği de sağlanmalıdır. Bu süreçte hala eğitim materyalleri ihtiyacı tespit edilememiş tespit edilenler de karşılanamamıştır. Üyelerimizde aldığımız bilgiler doğrultusunda canlı derslere katılımın yüzde 30 oranlarında olduğu bu durumun internet altı yapısının eksik olması, her evde internet imkânı olmaması, evde birden fazla kişinin aynı saatlerde internete girme durumunda olması gibi sıkıntıların söz konusu” şeklinde konuştu. 

MEB’in bütçesi 211 milyar 993 milyon 156 bin lira olarak belirlendi

Bütün dünya insanlarının yaşadığı zorlu pandemi sürecinden ülkemizin de nasibini aldığını ve bu durumdan toplumun her kesiminin fazlasıyla etkilendiğini kaydeden Arpat, “Bu dönemin eksikliklerini tespit etmek ve bu konuda çözüm üretmek de Eğiim iş sendikası olarak tarafımızdan asli görev olarak görülmektedir. Son bildirilen Milli Eğitim bütçesi, 211 milyar 993 milyon 156 bin lira olarak belirlenmiştir. Bu rakam 2021 yılı merkezi yönetim bütçesinin yüzde 15.7' sini oluşturuyor. Ancak bu bütçenin yalnızca 11,3 milyarlık kısmı yatırıma ayrılarak; öğrencilerin ihtiyacı olan eğitim materyallerine yetecek düzeyde bile değildir. Kaldı ki, bu bütçe ile eğitimin fiziksel ortamı olan bina vs nin bile güçlendirme, yenileme ve yeni binaların yapımı için harcanması planlanıyor” diye konuştu.

“MEB’in kafası karışmıştır ve eğitimi günlük politikalarla yöneten Bakanlık okul öncesi eğitim için yeniden yüz yüze eğitime bir gecede geçme kararı aldı” diyen Başkan Arpat, “19 Kasım 2020 tüm kademelerde yüz yüze eğitime ara verilmiş, 20 Kasım 2020 okul öncesi kurumlar beş gün yüz yüze eğitime başlamış, 27 Kasım 2020 valilik kararıyla okul öncesi eğitime de yeniden ara verilmiş ve 14 Aralık 2020 bir geceden sabaha okul öncesi eğitimde yüz yüze eğitime yeniden başladı. 27 Kasım 2020 tarih ve 17356600 sayılı personel genel müdürlüğünün ek ders ile ilgili yazısında sınıf öğretmenlerinin derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatlerde öğretmenin okulda görevlendirilmesi durumunda öğretmene ek ders ödemesi yapılacağı (Zaten öğretmen haftada bir gün okula giderek bu görevi yerine getiriyor.) aksi durumda ödeme yapılmaması gibi keyfi uygulamalarla bazı öğretmenlere ödeme yapılmadığı yönünde şikayetler de tarafımıza bildiriliyor” dedi.

Bakanlıkta bir çalışma bekliyoruz

Eğitim İş Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat, konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı: “Eşit şartlarda olmayan öğrenciler aynı sınava girecekler LGS ve YKS öğrencilerinin başarısızlıklarından öğrenciler sorumlu olmayıp bakanlığın bunun için bir an önce çözüm üretmesi gerekmektedir. Bu çözümleri paydaşlarıyla tartışarak ve dinleyerek yapması gerekmektedir. Sınavda seçiciliği olmayan basit sorularla başarının yükseltilmesi de eğitime vurulacak ikinci darbedir. Özel okulların ortalamaları yüksek tutup başarıda eşitsizliğe bir defa daha katkıda bulunması haksızlıktır. Bunun için de bakanlıkta bir çalışma bekliyoruz.”

EĞİTİM İŞ GAZİANTEP ALİ ARPAT UZAKTAN EĞİTİM MEB MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜTÇESİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SALGIN GÜNLERİNDE KÖY ENSTİTÜSÜ MODELİ UMUT OLDU
SALGIN GÜNLERİNDE KÖY ENSTİTÜSÜ MODELİ UMUT OLDU
KÖY ENSTİTÜLERİ’NİN 81. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ
KÖY ENSTİTÜLERİ’NİN 81. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ