YİNE Mİ EMEKÇİ KEMER SIKACAK?

Birleşik Kamu İş Antalya İl Temsilcisi ve Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar yayımladığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

YİNE Mİ EMEKÇİ KEMER SIKACAK?
YİNE Mİ EMEKÇİ KEMER SIKACAK? Admin

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuzun araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için gerekli gıda harcaması miktarını gösteren açlık sınırının bir önceki aya göre % 3,1 artarak 3.101 liraya çıktığı görülmüştür. Ayrıca yoksulluk sınırı da 11.069 TL olmuştur. Son bir yılda yoksulluk sınırı % 13,6 açlık sınırı ise % 17,2 oranında artmıştır.  Bu günlerde görüşmeleri devam eden, “adet yerini bulsun” deyimini andıran sözde müzakerelerle tespit edilmeye çalışılan asgari ücretin kesinlikle açlık sınırının üstünde olamayacağı ortadadır. Peki, sadece gıda harcamaları için gereken bu miktar asgari ücretle çalışan insanlara verildi diyelim. Bu insanlar hiç mi sağlığa, ulaşıma, giyime, faturalara, barınmaya para harcamayacak? Bu çalışanımız hiç mi çocuğuna harçlık vermeyecek, hiç mi ailesini alıp bir iki günlüğüne de olsa tatil yapmayacak? Bütçe yapılırken her yıl mı aynısı olur? Pastanın büyük dilimleri hep alın teri ile değil de, parasıyla ve onun faizi ile kazananlara ayrılır da fedakârlık, kemer sıkma hep çalışandan, üretenden ve vergisi peşinen maaşından kesilen emekçilerden istenir? Öncesi sonrası belli olan göstermelik görüşmeler sonunda ortaya neyin çıkacağı üç aşağı beş yukarı bellidir ve tüm emekçilere bir öncekini aratacak bir yıl daha gözükmektedir. Lafa geldiği zaman mangalda kül bırakmayan hükümet yetkililerimiz en son büyüme rakamlarını açıklarken, 3. Çeyrekte ekonomimizin % 6,7 büyüdüğünü belirtmektedirler. Madem öyle, kamu çalışanları, özel sektör çalışanları ve özellikle de asgari ücretle çalışanların maaş zamlarına ilaveten bu oranda zam yapılsın. Bu ülkenin yüküne omuz veren çalışanlar büyümeden paylarını alsınlar.

 YİNE ŞAŞIRDIK MI?

Hükümet sanki vaka sayısı bitmiş gibi bir anda, ne olup bittiğini kimse anlamadan, MEB’in bir “twiti” ile ana sınıfı hariç tüm resmi ve özel anaokullarının açıldığını öğrendik. Akşamdan sabaha fikir değiştiren MEB, hızını aşarak gün içerisinde fikrini değiştirip okul öncesindeki öğretmen, öğrenci ve yöneticilerin sağlığını hiçe sayarak okulları açmıştır. Aç kapa oyunu ile Milli Eğitim Bakanlığı yönetilemez. Evet, 22.45’te twit atarak sabah da okul açan ilk dünya ülkesi olduk. Bunun bilimsel izahı yoktur. Açacaksanız açın, kapatacaksanız kapatın ama biz öğretmenlere bakıcı muamelesi yapmayın! Biz ÖĞRETMENİZ!

 

 

birleşik kamu iş eğitim iş antalya sadık acar
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Yarıyıl Tatili Mazerete Bağlı Yer Değiştirme 2. Aşama Başvuru İşlemine İlişkin Duyuru
2021 Yarıyıl Tatili Mazerete Bağlı Yer Değiştirme 2. Aşama Başvuru İşlemine İlişkin Duyuru
60 BİN  ÖĞRETMEN ATAMA TAHMİNİ  BRANŞ  KONTENJANLARI
60 BİN ÖĞRETMEN ATAMA TAHMİNİ BRANŞ KONTENJANLARI