Mektepli Gazete internet sitesinde yer alan habere göre,Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Fatih Projesi kapsamında dağıtılan tablet bilgisayar sayısının 1 milyon 437 bin 800 olduğunu duyururken, öğrencilerin uzaktan eğitime erişebilmesi için 60 bin tabletin daha dağıtıldığını açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de 16 milyon 612 bin 161 öğrenci bulunuyor.
 
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun koronavirüs pandemisi sırasında uzaktan eğitime erişemeyen öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalarla ilgili soru önergesini Bakan Selçuk yanıtladı. Tanrıkulu, öğrencilerin eğitim sorununun çözülmesi için dağıtılan tablet ve diğer teknolojik araç gereç sayısının açıklanması istendi.
 
Bakan Selçuk 4 Aralık 2020 tarihli yanıtında, her ilde okul ve bilgisayar laboratuvarı öncelikli olmak üzere EBA Destek Noktası oluşturulduğunu belirterek, “Ayrıca kırsal kesimde yaşayan bilgisayar, internet erişimi olmayan ve ulaşım sorunu bulunan öğrenciler için Mobil EBA Destek Noktaları oluşturulmuş yine ihtiyaç ve talebe göre sayıları arttırılmaktadır. İmkanı olmayan öğrenciler gerekli hijyen, maske ve mesafe kurallarına göre oluşturulan ikamet yerine en yakın EBA Destek Noktalarından faydalanmaktadır” dedi.
 
Bakan Selçuk, 10 yıl önce başlatılan FATİH Projesi kapsamında bugüne kadar 1 milyon 437 bin 800 tablet bilgisayar dağıtıldığını bildirerek, düşük gelirli ve imkanı yeterli olmayan öğrencilere 500 bin tablet bilgisayar dağıtımına başlandığını duyurdu. Bakan Selçuk ayrıca il milli eğitim müdürlüklerinin şimdiye kadar 60 bin tableti dağıttığını açıkladı.
 
Bakanlığın "Milli Eğitim İstatistikleri-Örgün Eğitim 2019-2020" verilerine göre 5 milyon 279 bin 945 ilkokul, 5 milyon 701 bin 564 ortaokulda ve  5 milyon 630 bin 652 ortaöğretimde öğrencisi bulunuyor. Toplamda 16 milyon 612 bin 161 öğrencinin uzaktan eğitim alması gerekiyor.