“Açlık sınırı 3 bin 100 lirayı geçti”

Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün, Türkiye ekonomisinde yaşanan krizin, giderek açlık ve yoksulluk sorununu büyüttüğünü söyledi.

“Açlık sınırı 3 bin 100 lirayı geçti”
“Açlık sınırı 3 bin 100 lirayı geçti” Admin

Asgari ücretin 2 bin 324 lira olduğu Türkiye’de dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık harcama tutarının Kasımda 3 bin 100 liranın üzerine çıktığını anlatan Gökgün, “Açlık sınırı kasımda bir önceki aya göre yüzde 3,1 oranında artarken, yoksulluk sınırı 11 bin 69 liraya kadar çıktı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk hissi duyulmadan karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları dikkate alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının kasım ayı sonuçları açıklandı.

Açlık sınırı kasımda bir önceki aya göre 92 lira artarak 3 bin 101 lira olurken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 141 liralık artışla 7 bin 968 liraya çıktı. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da dolayısıyla 233 liralık artışla 11milyon 69 liraya yükseldi. Açlık sınırı Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 3,1 oranında artarken, gıda dışı harcamalarda yüzde 1,8 oranında artış yaşandı, her ikisinin toplamından oluşan yoksulluk sınırında da yüzde 2,2 oranında artış kaydedildi. 2020 yılının ilk on aylık döneminde ise açlık sınırı yüzde 14,5 gıda dışı harcamalar yüzde 12,1, yoksulluk sınırı ise yüzde 12,8 oranında artış gösterdi. Kasım 2020 sonu itibariyle son bir yılda ise açlık sınırı yüzde 17,2 gıda dışı harcamalar yüzde 12,3, yoksulluk sınırı da yüzde 13,6 oranında yükseldi” dedi. 

EĞİTİM İŞ BALIKESİR Serap Müjdeci Gökgün AÇLIK SINIRI eğitim iş balıkesir balıkesir eğitim iş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB'den  Okullara  2021 Mali Yılı  Ödenekleri  Konulu Yazı
MEB'den Okullara 2021 Mali Yılı Ödenekleri Konulu Yazı
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER  EŞ DURUMU TAYİNİ DUYURUSU
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER EŞ DURUMU TAYİNİ DUYURUSU