Pandemi Çalışan Kadının Zorluklarını Artırdı

5 Aralık 1934′de “Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” tanıyan yasanın kabulü ile Türk kadını seçme ve seçilme hakkı elde etmiştir.

Pandemi Çalışan Kadının Zorluklarını Artırdı
Pandemi Çalışan Kadının Zorluklarını Artırdı Admin

5 Aralık 1934′de “Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” tanıyan yasanın kabulü ile Türk kadını seçme ve seçilme hakkı elde etmiştir. Kadınların eşit yurttaşlar olarak ülke yönetiminde söz sahibi olmaları sağlanmıştır. Yaşamın her alanında yok sayılan kadın, Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte önemli siyasi ve sosyal haklar kazanmış, toplumsal alanda varlığını ortaya koymuştur.

 

Türk kadını birçok batılı çağdaşından bile önce seçme ve seçilme hakkı kazanmışken, bugün gelinen noktada toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak zihniyet dönüşümü gerçekleştirilememiştir.

 

Ülkemizde dokuz aydır devam eden COVID-19 pandemisinde cinsiyet eşitsizliği daha da artmıştır. TÜİK’in yayınladığı İşgücü İstatistikleri Ağustos 2020 verilerine göre kadınların işgücüne katılım oranı bir önceki yıla göre 3 puan azalarak yüzde 32’ye düşmüştür. Devam eden pandemi sürecinde bu oranın daha da düşeceği tahmin edilmektedir.

 

Ulusumuzun refahı için kadınların güçlendirilmesi, çalışma hayatına etkin katılımı, eğitim, sağlık, siyaset gibi tüm alanlarda fırsat eşitliğinin sağlanması gerekmektedir. Ancak kadınların en çok istihdam edildiği sağlık hizmetlerinde; pandemi ile birlikte kadın, kreş hizmeti sağlanmayarak, ebeveyn izni verilmeyerek mağdur edilmiştir. Hatta fedakârca çalışarak yaptığı hizmet gerekçe gösterilerek, çocuğunun velayet hakkı bile elinden alınmak istenmiştir. Sağlık çalışanlarının çocuk bakımı sorunu çözülmedikçe, çalışma hayatında fırsat eşitliğinden söz edilemez. 

 

Toplumda zihniyet dönüşümünün sağlanması için demokratik bir yönetimin önderliğine ihtiyaç bulunmaktadır. Genel Sağlık-İş kadın ve erkeği eşit yurttaşlar olarak tanımlayacak toplumsal dönüşümün sağlanması için demokrasinin geliştirilmesi ve laik cumhuriyetin korunması gerekliliğinin farkındadır.

 

Genel Sağlık-İş olarak Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 86. yıl dönümünü kutluyor, yaşamın her alanında kadını yücelten ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz.

 

Zekiye BACAKSIZ

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

GENEL SAĞLIK İŞ ZEKİYE BACAKSIZ SENDİKA
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 32 bin 115 lira maaş iddiasını cevapladı
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 32 bin 115 lira maaş iddiasını cevapladı
Tüm Öğretmenlerİn  maaş karşılığı  ders saatlerİ  15'e eşİtlenmeli
Tüm Öğretmenlerİn maaş karşılığı ders saatlerİ 15'e eşİtlenmeli