Radyoloji Çalışanlarının Çalışma Koşulları İyileştirilmelidir

Genel Sağlık İş sendikası genel başkanı Zekiye Bacaksız yaptığı basın açıklamasında

Radyoloji Çalışanlarının Çalışma Koşulları İyileştirilmelidir
Radyoloji Çalışanlarının Çalışma Koşulları İyileştirilmelidir Admin

Alman fizikçi Prof. Dr. Wilhelm Conrad ROENTGEN’in X-ışınlarını keşfettiği 8 Kasım günü ülkemizde ve dünyada Radyoloji Günü olarak kutlanmaktadır.

 

Radyolojide yaşanan bilimsel gelişmelerin sağlık alanında uygulamaları, tanı ve tedavide önemli bir rol almaktadır. Radyolojik görüntüleme Covid-19 pandemisinde de tanı koyma ve hastalığın takibine yardımcı bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Görüntüleme Covid-19 pandemisi ile mücadelenin önemli bir parçasıdır ancak radyolojik yöntemler Covid-19 tanısında tarama testi değildir. 

 

Gerek sağlıkta dönüşüm ve gerekse performans sistemi ile birlikte artan tetkik ve uygulamalar nedeni ile yoğun iş yükü altında hizmet veren radyoloji çalışanlarının iş yükü, Covid-19 pandemisi ile katlanarak artmıştır.

 

Radyoloji çalışanlarının günlük mesai süreleri, başta kanser olmak üzere radyasyona bağlı birçok ölümcül hastalığa yakalanma riski nedeni ile oldukça önemlidir. Uluslararası Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICRP), Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ve Avrupa Enerji Topluluğu (AURATOM) gibi birçok uluslararası kuruluşun ilke olarak radyasyon kaynaklarıyla çalışanların günlük çalışma sürelerini olabildiğince asgari seviyeye indirilmesi tavsiyesinin gereği yapılmalıdır.

 

Çalışma sürelerinin yanı sıra çalışma koşulları da radyoloji çalışanlarının sağlığını tehdit eden noktalardan birisidir. Başta dozimetre ölçümleri olmak üzere radyoloji ünitelerinin kontrolleri konusuna hassasiyetle yaklaşılmalı, cihaz modernizasyonları sağlanmalı, uygun havalandırma ve izolasyon ile birlikte yeterli fiziki çalışma koşulları oluşturulmalıdır. 

 

Radyoloji çalışanları içinde her yıl giderek artan kanser vakalarının önüne geçilmesi için bir an önce ciddi adımlar atılması gerekmektedir. Radyoloji çalışanlarının yıllık sağlık kontrolleri yılda iki kez yapılmalıdır.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından görüntüleme hizmetlerinin taşeron firmalara bırakılması uygulamasından vazgeçilmeli, hizmetler mesleğinin uzmanlarınca, uygun cihaz ve ortamlarda sunulmalıdır. 

 

İnsan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşullarının sağlanması için birlikte mücadele dileğiyle tüm radyoloji çalışanlarının Dünya Radyoloji Gününü kutlarız.

 

                                                                                                         Zekiye BACAKSIZ

                                                                                               Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Genel sağlık iş Zekiye Bacaksız
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB-EKYS sınav giriş belgeleri erişime açıldı
MEB-EKYS sınav giriş belgeleri erişime açıldı
ÖĞRETMENLERE DENETİM DAYATMASINI KABUL ETMİYORUZ
ÖĞRETMENLERE DENETİM DAYATMASINI KABUL ETMİYORUZ