Türkiye'deki En Başarılı Üniversiteler Açıklandı

Yükseköğretim Kurulu, araştırma ve aday araştırma üniversitelerinin performansını açıkladı.

Türkiye'deki En Başarılı Üniversiteler Açıklandı
Türkiye'deki En Başarılı Üniversiteler Açıklandı Admin
Yükseköğretim Kurulu, araştırma ve aday araştırma üniversitelerinin performansını açıkladı.

'İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması Projesi' kapsamında belirlenen 'Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri' 26 Eylül 2017'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilmişti. YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında çalışmalara başlayan üniversitelerin performansları 'İzleme ve Değerlendirme Komisyonu' tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde yıllık olarak takip ediliyor.

32 GÖSTERGEDE DEĞERLENDİRİLDİ

2019 yılıyla ilgili Araştırma Üniversiteleri Performans İzleme Endeksi çalışmaları TÜBİTAK işbirliği ile tamamlandı. Araştırma ve aday araştırma üniversiteleri 'Araştırma Kapasitesi', 'Araştırma Kalitesi' ve 'Etkileşim ve İşbirliği' başlıkları altında 32 gösterge kapsamında değerlendirildi ve buna göre bir sıralama yapıldı.

İLK 5'E EK BÜTÇE TAHSİSİ

Yapılan değerlendirme sonucunda 2019'da performansı en yüksek ilk beş üniversite sırasıyla Orta Doğu Teknik, İstanbul Teknik, Boğaziçi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Ankara üniversiteleri olarak belirlendi. 2019 yılı performanslarına göre yapılan sıralamada ilk 5’te yer alan bu araştırma üniversitelerimiz için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından ek bütçe tahsisi yapıldı.

SIRALAMADA YÜKSELİŞ

2019 yılı performans değerlendirme sonuçlarına bakıldığında, program kapsamındaki üniversitelerden İstanbul Teknik, Ankara, Ege, Bursa Uludağ ve Çukurova üniversitelerinin önceki yıla göre sıralamada yükseldiği görüldü. Sıralamada yükseliş kaydeden bu beş üniversiteden Ege, Bursa Uludağ ve Çukurova üniversitelerinin 'aday araştırma üniversitesi' olması dikkat çekti. Bu gelişme, projenin amaçları doğrultusunda başarıyla devam ettiğini gösteriyor.

SIRALAMA ŞÖYLE

CNNTÜRK' ün haberine göre; oluşturulan endeks kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkan 'araştırma ve aday araştırma üniversitelerinin 2019'da toplam puanlarının detayları ve buna göre yapılan kendi içlerindeki sıralamaları şöyle:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İstanbul Teknik Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Ankara Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi
Ege Üniversitesi
YÖK ÜNİVERSİTE BAŞARI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
En İyi FFP3 Maske Özellikleri Nanofibermaske'nin Maskelerinde!
En İyi FFP3 Maske Özellikleri Nanofibermaske'nin Maskelerinde!
Resmİ işsizlik oranları, enflasyon İle ekonomİde yaşanan sıkıntılar  büyüyerek devam  etmektedir
Resmİ işsizlik oranları, enflasyon İle ekonomİde yaşanan sıkıntılar büyüyerek devam etmektedir