>

Genç Cumhuriyetin ilk adımı: Harf Devrimi

Birleşik Kamu-iş İl Temsilcisi ve Eğitim-iş Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir, Yönünü çağdaş uygarlığa çeviren genç cumhuriyetin ilk adımının harf devrimi olduğunu söyledi.

Genç Cumhuriyetin ilk adımı: Harf Devrimi
Genç Cumhuriyetin ilk adımı: Harf Devrimi Admin

98 yıl önce bugün 1 Kasım 1922 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyerek halktan aldığı güçle “Saltanatın Kaldırılmasına” karar verdiğini ifade ede Başkan İbrahim Demir, Saltanatın kaldırılması ile Osmanlı saltanatı sona ermiş, ulusal egemenliğin tam olarak sağlanması için önemli bir adım atılmış ve Cumhuriyet yönetimine geçiş süreci hızlandığını belirtti.

Cumhuriyet’in ilanının ardından devrimler birbirini izlerken, Türkçe’nin daha kolay yazılıp okunması için alfabenin değiştirilmesi gerektiği düşüncesi doğduğunun altını da çizen Birleşik Kamu-iş İl Temsilcisi ve Eğitim-iş Nevşehir Şube Başkanı İbrahim Demir, Bu şekilde okuma yazma oranının daha da artacağı düşünüldüğünü belirterek açıklamasının devamında;  “1927 yılında kurulan bir komisyon tarafından latin alfabesinden yararlanarak yeni Türk alfabesi hazırlandı. Harf devrimi bizzat Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından,  "Bugün yapmak zorunda bulunduğumuz çok değerli bir iş daha vardır: Yeni Türk harflerini çabuk öğrenmek... Kadına, erkeğe, hamala, sandalcıya, bütün yurttaşlara öğretiniz... Bunu yurtseverlik, ulusseverlik görevi biliniz. Bu görevi yaparken düşününüz ki bir ulusun, bir sosyal topluluğun yüzde onu ancak okuma yazma bilir, yüzde doksanı bilmezse, bundan insan olanların utanması gerek” sözleriyle halka duyuruldu.

Nevsehirkenthaber

nevsehir egitim is ibrahim demir harf devrimi cumhuriyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ramazan Bayramımız mübarek olsun
Ramazan Bayramımız mübarek olsun
GENEL BAŞKAN: `TÜM İSLAM ALEMİ’NİN RAMAZAN BAYRAMI MÜBAREK OLSUN.`
GENEL BAŞKAN: `TÜM İSLAM ALEMİ’NİN RAMAZAN BAYRAMI MÜBAREK OLSUN.`