İlelebet Cumhuriyet

Genel Sağlık İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

İlelebet Cumhuriyet
İlelebet Cumhuriyet Admin

Türk milleti için en uygun yönetim biçiminin Cumhuriyet olduğunu düşünen Mustafa Kemal Atatürk, 28 Ekim 1923'te Çankaya Köşkü'nde milletvekilleri ve yakın silah arkadaşlarının bulunduğu yemekte "Efendiler! Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz" demiş, 29 Ekim günü de TBMM'de Cumhuriyet “Yaşasın Cumhuriyet!” sesleriyle ilan edilmiştir. 

Cumhuriyetin ilanı ile Kurtuluş Savaşının başından beri amaçlanan ulusal egemenliğin sağlanması yönünde en önemli adımlardan biri daha gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyetin kurulması ile halk iradesi gerçekleşmiştir. Emperyalizme karşı verilen bağımsızlık mücadelesinden zaferle çıkanTürk ulusunun, Cumhuriyetin ilanı ile geleceği aydınlanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk ulusu Kurtuluş Savaşı’nı başarıya ulaştıramasaydı bugün oturduğu koltuklarda oturamayacak olanların düştüğü gaflet; cumhuriyeti, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve özgürlükleri hedef almaktadır. Ancak Ebedi önderimiz Atatürk’ün dediği gibi: “Türk ulusu büyüktür. Özgürlüğü ve barışı sever. Canı pahasına da olsa, Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacak güçtedir. Ve yaşatacaktır…”

97 yıl sonra bugün Cumhuriyetimizin yıl dönümünü; pandeminin gölgesinde ancak ilk günkü heyecan, inanç ve bağlılıkla kutluyoruz. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yılarında gerçekleştirilen sağlık devrimiyle; savaştan çıkan, pek çok hastalık ve salgınla mücadele eden yokluk ve sefalet içindeki halk sağlığına kavuşturulmuştur. Bugün ulusumuz bir asırlık kamusal sağlık hizmeti birikimi ve fedakâr sağlık çalışanlarıyla salgına karşı savaşı kazanacak güçtedir. 

Genel Sağlık-İş, ebedi önderimiz Atatürk’ün emaneti Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını korumak, Atatürk ilke ve devrimlerini sonsuza kadar yaşatmak için tüm çabayı gösterecektir.  Bu anlayış ve kararlılıkla, Cumhuriyetimizin kurucusu Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını saygıyla anıyor, Ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz.

 

                                                                                                               Zekiye Bacaksız 

                                                                                                Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Genel Sağlık İş sendika Zekiye Bacaksız Cumhuriyet Bayramı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB-EKYS sınav giriş belgeleri erişime açıldı
MEB-EKYS sınav giriş belgeleri erişime açıldı
ÖĞRETMENLERE DENETİM DAYATMASINI KABUL ETMİYORUZ
ÖĞRETMENLERE DENETİM DAYATMASINI KABUL ETMİYORUZ