MEB HAFTADA İKİNCİ NÖBETE DE ÜCRET ÖDEMELİDİR

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerin bir haftada birden fazla tuttuğu nöbet görevlerine de ücret ödemesini talep etti.

MEB HAFTADA İKİNCİ NÖBETE DE ÜCRET ÖDEMELİDİR
MEB HAFTADA İKİNCİ NÖBETE DE ÜCRET ÖDEMELİDİR Admin

Geylan, nöbet görevi için haftalık sadece üç saat ek ders ücreti ödendiğini, ancak haftada birden fazla nöbet tutulsa bile bu ücretin artırılmadığını söyledi.

MEB BÜTÇESİNİ DE ETKİLEMEZ

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan, "Bu noktada yapılması gereken her bir nöbete ayrı ücretlendirme yapılmasıdır. Kaldı ki birden fazla nöbet görevi verilme durumu çok yaygın olmayan bir durumdur. Dolayısıyla bu görevlere ek ders ücreti verilmesi MEB bütçesini anlamlı oranda etkileyecek bir yük olmayacaktır" dedi.

Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Yıllarca nöbet görevi karşılığında öğretmenlerimize ücret ödenmesini talep ettik. Kampanyalar düzenledik, nöbet tutmama eylem kararı aldık. Ki o tarihte sözde yetkili sendikanın dışında tüm sendikalar bu eyleme iştirak etmişlerdi. Nitekim çalışanların bu makul talebi kamu idaresi tarafından da kabul edildi ve nöbet için haftalık üç saat ek ders ücreti ödenmeye başlandı. MEB’in bu tavrının anlamı şudur: 'Çalışanların ve sendikanın talebi makuldür. Nöbet görevi öğretmenler için angarya olmaktan çıkarılmalıdır. Bu nedenle bu görev karşılığında öğretmenlerimize ücret ödenecektir.' Angaryayı sonlandırmak anlamında doğrusu buydu. Fakat öğretmenlerimize haftada birden fazla da nöbet görevi verilebilmektedir. Bu noktada yapılması gereken de her bir nöbete ayrı ücretlendirme yapılmasıdır.

ZİYA SELÇUK’UN SESSİZ KALMAYACAĞINI UMUYORUM

Haftada bir kez ifa edildiğinde angarya olarak görülen bir görevin ikinci kez yapıldığında aynı şekilde değerlendirilmemesi geçerli bir yaklaşım değildir. Bundan dolayı MEB’den beklentimiz, haftada birden fazla yapılan nöbet görevlerine de ücret ödemesidir. Kaldı ki, birden fazla nöbet görevi verilme durumu çok yaygın olmayan bir durumdur. Dolayısıyla bu görevlere ek ders ücreti verilmesi MEB bütçesini anlamlı oranda etkileyecek bir yük olmayacaktır. Sayın Ziya Selçuk’un bu makul talebe de kayıtsız kalmayacağını umuyorum."

 

MEB sendika Türk eğitim sen Talip Geylan öğretmen nöbet ücret
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Yarıyıl Tatili Mazerete Bağlı Yer Değiştirme 2. Aşama Başvuru İşlemine İlişkin Duyuru
2021 Yarıyıl Tatili Mazerete Bağlı Yer Değiştirme 2. Aşama Başvuru İşlemine İlişkin Duyuru
60 BİN  ÖĞRETMEN ATAMA TAHMİNİ  BRANŞ  KONTENJANLARI
60 BİN ÖĞRETMEN ATAMA TAHMİNİ BRANŞ KONTENJANLARI