TİRE BELEDİYESİ'NE DİLEKÇE SUNDULAR

Eğitim-İş Tire Temsilciliği Tire’deki işyeri tabelalarının ve reklam asılarının Türkçe’nin korunması adına başka bir dille yazılmasının önüne geçilmesi için T.C. Tire Belediyesi’ne dilekçeyle başvurdu.

TİRE BELEDİYESİ'NE DİLEKÇE SUNDULAR
TİRE BELEDİYESİ'NE DİLEKÇE SUNDULAR Admin

Yerelgüç gazetesinden  Dilek Ayvalı'nın haberine göre,Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan “Kurum ve Kuruluşlarda Kullanılan Tabelalar için Kurallar” ölçütü 19 Mart 2018 tarihli Teknik Kurul'da kabul edilerek “TS 13813″ standart numarası ile yayınlanmıştır. Bu karara göre reklam, tabela ve tanıtımlarda Türkçe sözcük kullanımı esas alınmıştır.

T.C. Tire Belediyesi’ne hazırladıkları dilekçeyi verdikten sonra kısa bir açıklama yapan Eğitim İş Tire Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Anafartalar “İş yerlerine yabancı ad koyma sorunu sadece Tire’nin değil bütün Türkiye’nin sorunudur; herkes öz benliğini korumak zorundadır” dedi.

Eğitim İş Tire Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Anafartalar’ın dilekçesindeki dikkat çeken ifadeler şöyle, “Bilindiği gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün katılımıyla 1932 yılında düzenlenen I. Türk Dili Kurultayı'nın açılış günü olan 26 Eylül'ü her yıl “Dil Bayramı” olarak kutluyoruz.

 

Binlerce yıllık tarihi ile Türk dili, ulusal kültürümüzün ortak ifade aracıdır, kutsal bir mirastır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Türklük bilincinin simgesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ''Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır,'' demiştir.

 

Türk Dil Bayramı dolayısıyla belediyemizin bastırdığı asıları büyük bir sevinçle ve gururla gördük. Dilimize yönelik bu olumlu çalışmanın devam etmesi en büyük isteğimizdir. İlçemizdeki kimi işyeri tabelalarının sanki bir başka ülkede yaşıyormuşuz ya da bir sömürge ülkesindeymişiz gibi Türkçe dışındaki dillerde yazıldığını üzülerek görmekteyiz.  Türkçe dışında bir dille işyeri tabelası asmanın mantığını anlamakta zorlanıyoruz. Bu bağlamda Türkçe dışında başka bir dille yazılmış işyeri tabelalarının Türkçesiyle değiştirilmesi ve açılacak olan yeni işyerlerine Türkçe tabela asma zorunluluğunun getirilmesinin yasal yolunun açılması varsa uygulanması için; gereğini bilgilerinize sunarım.”

Tire Eğitim iş
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kısıtlamalar Hafifletilecek mi?
Kısıtlamalar Hafifletilecek mi?
DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSLARI YÜZYÜZE EĞİTİME BAŞLIYOR MU?
DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSLARI YÜZYÜZE EĞİTİME BAŞLIYOR MU?