YILDIRIM KAYA MEB’DEKİ İDDİALARIBAKANA SORDU

CHP Ankara Milletvekili MEB’deki iddialar ile ilgili TBMM Başkanlıpına verdiği soru önergesi ile sordu.

YILDIRIM KAYA MEB’DEKİ İDDİALARIBAKANA SORDU
YILDIRIM KAYA MEB’DEKİ İDDİALARIBAKANA SORDU Admin

Bir süredir sosyal medya ve bir kısım internet sitelerinde,“MEB’de Büyük Operasyon”, “Adım Adım Ziya Selçuk Devirme Operasyonu” benzeri başlıklarla haberler yapılmaktave Milli Eğitim Bakanlığının gizli belgeleri paylaşılmaktadır. Milli Eğitim Bakan Yardımcılarının, bürokratlarının ve danışmanlarının adları da verilerek yolsuzluk, rüşvet ve kumar iddiaları gündeme getirilmektedir. İlgili kişilerin, devlet memuru/bürokratı maaşıyla elde edilemeyecek büyüklükte mal varlığına sahip oldukları ileri sürülmektedir. 

Konuyu gündeme taşımak için Milli Eğitim Bakanlı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması için TBMM’ye bir soru önergesi verdim.

TBMM’ye verdiğim soru önergesi aşağıdadır: 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün96 ve 99’uncu maddelerine uygun olarak, T.C Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 18.09.2020

 

                Yıldırım KAYA

           Ankara Milletvekili 

Bir süredir sosyal medya ve bir kısım internet sitelerinde, “MEB’de Büyük Operasyon”, “Adım Adım Ziya Selçuk Devirme Operasyonu” benzeri başlıklarla haberler yapılmaktadır. 

Yapılan haber ve açıklamalarda; Milli Eğitim Bakan Yardımcılarının, bürokratlarının ve danışmanlarının adları da verilerek yolsuzluk, rüşvet ve kumar iddiaları gündeme getirilmektedir. İlgili kişilerin, devlet memuru/bürokratı maaşıyla elde edilemeyecek büyüklükte mal varlığına sahip oldukları ileri sürülmektedir.

Söz konusu iddiaları içeren haber linkleri; Cumhurbaşkanı, Milletvekilleri, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, sendikalar… vd. kurum, kuruluş ve kişilerin sosyal medya hesapları etiketlenerek ihbarlarda bulunulmaktadır.

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığının koruması altında bulunan gizli soruşturma dosyalarının kopyaları da sosyal medya hesaplarında ve internet sitelerinde paylaşılmaktadır.

Bu bilgiler kapsamında;

1. Bakanlığınızın söz konusu yolsuzluk, rüşvet ve kumar iddiaları hakkında bilgisi var mıdır?
2. Yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili herhangi bir inceleme yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonucu ne olmuştur? İnceleme yapılmamışsa nedenleri nelerdir? İnceleme başlatılacak mıdır?
3. Yolsuzluk ve rüşvet olaylarında adı geçen Bakan Yardımcısı ve Bakanlık çalışanları hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa başlatılacak mıdır?
4. İddialar doğru değilse; Bakanlığınızı ve çalışanlarını itibarsızlaştıran, zan altında bırakan kişilerin tespit edilmesi için suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Bulunulmadıysa, nedenleri nelerdir? Suç duyurusunda bulunulacak mıdır?
5. Teftiş Kurulu Başkanlığının koruması altında bulunan gizli soruşturma dosyaları internet sitelerine nasıl ve kimler tarafından servis edilmiştir? Konuya ilişkin herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa neden başlatılmamıştır? Soruşturma başlatılacak mıdır?
Yıldırım kaya chp ankara milletvekili ziya selçuk
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EBA TV Haftalık Yayın Akışı Belli Oldu
EBA TV Haftalık Yayın Akışı Belli Oldu
“Vakıf, Dernek ve Cemaatlere Bağlı Kuruluşlar Seçmeli Ders Seçimi Kampanyaları Düzenliyor”
“Vakıf, Dernek ve Cemaatlere Bağlı Kuruluşlar Seçmeli Ders Seçimi Kampanyaları Düzenliyor”