Mersin’de KPSS’de korona skandalı

Eğitim-İş Mersin Şubesi, KPSS’ye giren bir öğrencinin korona olduğunu söylemesi üzerine yaşanan olay üzerine basın açıklaması yaptı.

Mersin’de KPSS’de korona skandalı
Mersin’de KPSS’de korona skandalı Admin

Eğitim-İş Mersin Şubesi adına basın açıklaması yapan Hakan Boyar, “Eğitim İş Sendikası olarak Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sağlığını ve yaşamını bu kadar değersiz gören ÖSYM’nin basiretsiz yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Bu yapılan basit bir hata değildir. Öğretmen ve öğrencilerimizin doğrudan sağlığına ve hayatına kastetme eylemi vardır” dedi.

“KORONAYIM”

Sınavda yaşanılanları özetleyen Başkan Boyar, “Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Yüksek Okulu’nda KPSS’de görevli öğretmenler toplantı salonuna alındı ve sınavın iş ve işleyişi ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Toplantı sonunda görevli öğretmenler bina sorumlusuna sınıflarda korona hastası olup olmadığını sormuş. Bina sorumlusu hasta olmadığını hasta olsaydı. ÖSYM bize maille bildirirdi demiş. Sınav görevlileri sınıflara gidip gelen öğrencilerin kimlik kontrolünü yapmaya başlamışlar. Kontrol sırasında bir öğrenci kalkıp korona hastası olduğunu belirtmiş” diye konuştu.

“KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Boyar, “Sınav görevlileri öğrenciye sınava nasıl geldiğini sormuşlar. Hasta öğrenci ‘’112’yi aradığını korona hastası olduğunu ve sınava götürmelerini talep ettiğini  “112 servisindeki görevlinin öğrenciye kendi imkanıyla sınava gitmesini söylediğini ifade etmiştir. Salon görevlileri bina görevlisinin yanına gidip sınıfta bir öğrencinin korona hastası olduğunu bu durumda ne yapacaklarını sormuşlar. Bina sorumlusu hasta öğrencinin  sınıfta sınava gireceğini yapacak bir şey olmadığını söylemiştir. Salon görevlileri sınıfa dönüp öğrencilere başka korona hastası olup olmadığını sorduklarında neredeyse sınıfın tamamına yakının korona hastası veya korona temaslı karantinada olduğunu öğrenmişler. Sosyal Bilimler Yüksek Okulu sınav binasında diğer sınıflardaki görevlilerinde aynı şikayetle gelmesiyle anlaşılıyor ki bu binadaki öğrencilerinin çoğunun korona hastası ya da korona temaslı karantinada ki öğrencilerden oluştuğu ortaya çıkıyor ve görevli öğretmenler hiçbir tedbir alınmadan hiçbir bilgi verilmeden sağlıklarının tehlikeye atılmasından dolayı tutanak tutup oradan ayrılıyorlar. Korona hastalarının veya temaslı kişilerin sınava girdiği bir ortamda tulumların, gözlüklerin ve ileri düzeydeki maskelerin kullanılması gerekirken öğretmenlerimizi tehlikeye atan ÖSYM hakkında acilen soruşturma başlatılmalıdır. Eğitim İş Sendikası olarak Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sağlığını ve yaşamını bu kadar değersiz gören ÖSYM’nin basiretsiz yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Bu yapılan basit bir hata değildir. Öğretmen ve öğrencilerimizin doğrudan sağlığına ve hayatına kastetme eylemi vardır. Sınavda görevli öğretmenlerimiz pazartesi günü okula gideceklerdir. Bu öğretmenlerimize Korona bulaştıysa okuldaki bütün öğretmenlerimiz ve öğretmenlerimizin  evlerindeki eşleri, çocukları ve akrabalar da risk altında olacaktır. Öğretmenlerimize hastalık bulaşmasından dolayı okulların açılabilmesi mümkün olmayacaktır. Bu sınıflarda görevlendirilen öğretmenlerimize acilen test yapılmalıdır. Öğretmenlerimizi kimse sahipsiz zannetmesin. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sağlığı her şeyden önemlidir. Eğitim İş Sendikası olarak konunun takipçisi olacağız” dedi.

Mersinimecehaber

mersin Hakan Bayar eğitim iş kpss
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB'den  Okullara  2021 Mali Yılı  Ödenekleri  Konulu Yazı
MEB'den Okullara 2021 Mali Yılı Ödenekleri Konulu Yazı
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER  EŞ DURUMU TAYİNİ DUYURUSU
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER EŞ DURUMU TAYİNİ DUYURUSU