KDV İNDİRİMİ SONRASI VELİLERE ÖZEL OKUL ÜCRET İADESİ

MEB harekete geçti. Özel okullardan KDV indirimi sonrasında velilere ücret iadesi yapılmasını istedi..

KDV İNDİRİMİ SONRASI VELİLERE ÖZEL OKUL ÜCRET İADESİ
KDV İNDİRİMİ SONRASI VELİLERE ÖZEL OKUL ÜCRET İADESİ Admin

MEB harekete geçti. Özel okullardan  KDV indirimi sonrasında velilere ücret iadesi yapılmasını istedi..


 
Konuyla ilgili resmi yazı ise aşağıdaki gibidir. 
30.08.2020 tarihli ve 31229 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2913 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 24.12.2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara Geçici 7 nci madde eklenmiştir. Söz konusu madde “Üniversite ve
yüksekokullar ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ve 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında 1 Eylül 2020 ila 30 Haziran 2021 tarihleri arasında (bu tarihler dahil) verilen eğitim ve öğretim hizmetleri için bu Kararın 1 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen vergi oranı uygulanır” şeklindedir. Adı geçen Kararın 1/I-(b) bendinde ise bu bende dahil olan mal teslimleri ve hizmet ifalarında katma değer vergisi oranının %1 olarak uygulanacağı belirtilmiştir. Söz konusu değişiklik ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyet gösteren kurumlarca verilen eğitim ve öğretim hizmetlerinden alınan %8’lik KDV oranı 1 Eylül 2020 ve 30 Haziran 2021 tarihleri arasında (bu tarihler dahil olarak üzere) verilecek hizmetler için %1’e düşürülmüştür.

Yapılan bu değişikliğin gereği olarak 5580 sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren özel öğretim kurumlarının sözü edilen tarihler arasında verecekleri eğitim ve öğretim hizmetinin karşılığı olarak belirledikleri öğrenim ücretlerine katma değer vergisi oranını %1 olarak yansıtmaları, 1 Eylül 2020 ve 30 Haziran 2021 tarihleri arasında (bu tarihler dahil olarak üzere) verilecek eğitim ve öğretim hizmetleri için öğrenim ücretini önceden alan kurumların ise KDV farkını öğrenci velisine/kursiyere iade etmesi gerekmektedir. Bu hususa riayet etmediği tespit edilen kurumlara aynı Kanunun 7 nci maddesinin ikinci fıkrası gereğince idari para cezası uygulanacaktır. Bilgilerinizi ve İlinizde faaliyette bulunan özel öğretim kurumlarıının uyarılması hususunda gereğini rica ederim.
Muammer YILDIZ
Bakan a.
Genel Müdür

meb özel okul ücret iade veli
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kısıtlamalar Hafifletilecek mi?
Kısıtlamalar Hafifletilecek mi?
DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSLARI YÜZYÜZE EĞİTİME BAŞLIYOR MU?
DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSLARI YÜZYÜZE EĞİTİME BAŞLIYOR MU?