Her mahalleye bir okul yapılsın

Birleşik Kamu-İş İl Temsilcisi ve Eğitim-İş Balıkesir Şube Başkanı Mustafa Demiralp, eğitim-öğretimle ilgili yeni bir öneride bulundu. Demiralp, her mahalleye bir okul yapılmasını istedi.

Her mahalleye bir okul yapılsın
Her mahalleye bir okul yapılsın Admin

Okulların yüz yüze eğitime açılması 21 Eylül’e ertelenirken, Birleşik Kamu-İş İl Temsilcisi ve Eğitim İş Balıkesir Şube Başkanı Mustafa Demiralp’ten, ‘Mahalle Okulları’ önerisi geldi.

Şu andaki sistemle gidilemeyeceğini belirten Demiralp, mahallelerde sadece o bölgenin çocuklarının gidebileceği mini sınıflar oluşturulması gerektiğini belirtti. Demiralp, ataması yapılmayan 400 bin öğretmenin de bu okullarda görevlendirilmesini önerdi.

Demiralp, herkesin okullar açılacak mı açılmayacak mı diye tartıştığına, bu koşullarda okulların açılmasının olanaklı olmadığına dikkat çekti. Salgının devam ettiğini, sınıfların kalabalık olduğunu, şehir merkezlerindeki okullara her mahalleden öğrenci geldiğini dile getiren Demiralp, “Asıl problem burada başlıyor. Eğitim-öğretim yapılmalı. Örgün eğitim sisteminin başlatılması gerekiyor ancak hastalık da bu şekilde önlenemez. Daha hızlı yayılır” dedi.

“10 KİŞİLİK, 20 KİŞİLİK KÜÇÜK OKULLAR OLUŞTURULMALI”

Demiralp, ilkokul ortaokuldaki çocukların temizlik koşullarını tam olarak sağlayamayacaklarına dikkat çekti. Bir öğrenci virüse yakalandığında tüm okula yayılacağını dile getiren Demiralp, pandemi söyleminin çocukları etkilemeyeceğini, oyun oynarken mutlaka temas edeceklerini söyledi.

Demiralp, hem hastalığın yayılmasının önlenmesi hem de okulların açılabilmesi için şu öneride bulundu: “Büyük okullar yerine mahallelerde 10 kişilik, 20 kişilik küçük okullar oluşturulmalı. Bu okullara aynı mahallenin çocukları devam etmeli. Mahallelerde konteynır sınıflar olabilir. Ya da bürolar, işyerleri, daireler kiralanabilir. Oralarda o mahallenin çocukları eğitim alabilir.”

Demiralp, şu anda ataması yapılmayan 400 bine yakın öğretmene de görev verilerek, yaygın-örgün eğitimin gerçekleştirilebileceğine dikkat çekti.

“UZAKTAN EĞİTİM BAŞARI SAĞLAMAZ”

Şu andaki okul yapısı ile eğitim-öğretimin çok zor olacağını belirten Demiralp, şöyle devam etti: “Uzaktan televizyonla eğitimden birçok öğrenci yararlanamıyor. Uzaktan eğitimde 100 öğrencinin ancak 20’si bunu takip edebilir. Yüzde 80’i takip edemez. Çünkü ya interneti yoktur ya çekmiyordur ya da televizyonu yoktur. Uzaktan eğitim yerine, sokakta, mahallede küçük sınıflarda eğitim verilebilir. Özellikle ilkokullarda birleştirilmiş sınıflarda örgün eğitime geçilmeli. Sokak sokak her yerde olabilir. Parklara konteynır sınıflar yerleştirilebilir. Bu hastalığın ne zaman biteceği belli değil. Belki yılsonuna kadar belki de 2-3 yıl sürecek. Öğrencilerin bu kadar süre eğitim almadan bekletilmesi doğru değil. Lisede belki uzaktan eğitim olur ama ilkokul ve ortaokullarda şu andaki sistemle başarı sağlanamaz.” Cengiz GÜNER-Habercigazetesi.net

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM İŞ’TE BAYRAK DEĞİŞİMİ
EĞİTİM İŞ’TE BAYRAK DEĞİŞİMİ
Eğitim-İş'te Gündüz dönemi
Eğitim-İş'te Gündüz dönemi