Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar, Müzik Seçmeli Ders Olmamalı

Bilindiği üzere MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün teklifi ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Nisan ayındaki tebliğler dergisinde yayınlanan bir karara imza atmıştı.

Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar, Müzik Seçmeli Ders Olmamalı
Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar, Müzik Seçmeli Ders Olmamalı Admin

Bilindiği üzere MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün teklifi ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Nisan ayındaki tebliğler dergisinde yayınlanan bir karara imza atmıştı. Yayınlanan kararda; 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren mesleki ve teknik anadolu lisesi, anadolu meslek ve anadolu teknik programı haftalık ders çizelgesi’nin değiştiği ve zorunlu dersler arasındaki; Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar, Müzik derslerinden sadece birinin seçileceği duyurulmuştur.  Bunun yanlış olduğunu ve bu derslerin önemine uygun yeni bir düzenleme yapılması için Anadolu Eğitim Sendikası olarak bakanlıktan talep ettik.  

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 

Sayı:  1598-20/5636                                                                                      Tarih: 23/06/2020

Konu: Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar, Müzik Seçmeli Ders Olmamalı

                                                                                                                                    

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

 

İlgi:  a)  2751 Sayılı  Tebliğler Dergisi

         b) TTKB’nın 19/02/2018 tarihli ve 56-57 sayılı kararları

 

            Bilindiği üzere Bakanlığınız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün teklifi ile Talim ve Terbiye Kurulu Nisan ayındaki tebliğler dergisinde yayınlanan bir karara imza atmıştı. Yayınlanan kararda; 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren mesleki ve teknik anadolu lisesi, anadolu meslek ve anadolu teknik programı haftalık ders çizelgesi’nin değiştiği duyurulmuş ve 5. Maddede şu açıklama yapılmıştır. “Mesleki ve teknik Anadolu lisesi öğrencileri; ilgi, istek ve okulun imkânları doğrultu­sunda “Beden Eğitimi ve Spor”, “Görsel Sanatlar” ve “Müzik” derslerinden sadece birini seçer.”

            Belirtmek gerekir ki; alınan bu karar, öğrencilerin gelişimini engelleyebilecek nitelikte olup, onları alınması zor olan bir kararla karşı karşıya bırakmaktır. Lise öğrencilerinin zorunlu olarak bu üç dersin eğitimini alması yaşları itibariyle çok önemlidir. Ayrıca anayasamızın 59. Maddesi ‘Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder.’ demektedir. Yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde kararın yeniden görüşülerek bu derslerin önemine uygun olarak yeniden düzenleme yapılması ve tarafımıza bilgi verilmesi hususunda;

Gereğini arz ederiz.  

anadolu eğitim sen beden eğitimi resim müzik ders
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EBA TV (26-30 Ekim) İlkokul, Ortaokul, Lise Kanallarında yayın akışı
EBA TV (26-30 Ekim) İlkokul, Ortaokul, Lise Kanallarında yayın akışı
EĞİTİM İŞ’TE BAYRAK DEĞİŞİMİ
EĞİTİM İŞ’TE BAYRAK DEĞİŞİMİ